SPECJALIZACJE REUMATOLOGIA
 
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Mechanizm rozwoju RZS
 
Wyniki badań opublikowane w Journal of Leucocyte Biology, wskazują, że IL-21 produkowane przez maziowe komórki T CD4+T przyczyniają się do aktywacji fibroblastów błony maziowej u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów.
Naukowcy z Zakładu Immunologii Akademickiego Centrum Medycznego Uniwersytetu w Amsterdamie, w Holandii, wyizolowali komórki T z fibroblastów błony maziowej pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów, które produkowały IL-21 oraz TNF i porównali je z komórkami, które ich nie produkowały.

Mechanizm rozprzestrzeniania stanu zapalnego w RZS nie jest dokładnie znany. W przenoszeniu choroby pomiędzy stawami biorą udział obecne w otaczającej je mazi komórki tkanki łącznej zwane fibroblastami błony maziowej. Naukowców z Holandii sugerują, że terapia kombinowana ukierunkowana na IL-21 i TNF może przynieść lepsze efekty u pacjentów, którzy nie reagują na leczenie anty-TNF.

Zrozumienie mechanizmów zapalnych w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów jest ważne dla opracowania nowych terapii w leczeniu tego schorzenia.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe