SPECJALIZACJE REUMATOLOGIA
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Menopauza pogarsza RZS
Źródło: Eurekalert/AK
Autor: Alicja Kostecka |Data: 01.03.2018
 
 
Kobiety trzykrotnie częściej chorują na RZS niż mężczyźni. Przebieg RZS u kobiet jest też dużo gorszy, co przekłada się na stopień niepełnosprawności.
Z wcześniejszych badan wynika, że w ciąży kobiety rzadziej zapadają na RZS, zachorowalność i częstość nawrotów rośnie w okresie poporodowym. Wiadomo też, że kobiety przechodzące wczesną menopauzę zapadają na RZS z większym prawdopodobieństwem niż te, które doświadczają przekwitania w normalnym czasie.

Naukowcy przeprowadzili badanie obserwacyjne pod kątem zdarzeń hormonalnych u kobiet i RZS. Okazało się, że menopauza ma znaczący wpływ na nasilenie i tempo pogarszania funkcjonowania kobiet z RZS.
Przeanalizowano 8189 kobiet: (24,5%) znajdowało się przed menopauzą, 611 (7,5%) przeszło ją w okresie badania, a 5573 (68,1%) były już po menopauzie. Średni wiek w poszczególnych podgrupach wynosił, odpowiednio, 39,7, 50,7 oraz 62,3 roku. U przedstawicielek w pierwszej grupie spadek formy były mniejszy niż w grupie trzeciej. Badacze zauważyli, że stosowanie hormonalnej terapii zastępczej, ciąża i dłuższy okres rozrodczy wiązały się z lepszą kondycją.

Naukowcy uznali, że potrzeba dalszych badań, aby zrozumieć, dlaczego kobiety z RZS po menopauzie doświadczają silniejszego pogorszenia stanu funkcjonalnego.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe