SPECJALIZACJE REUMATOLOGIA
 
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Metotreksat leczy czerwienicę prawdziwą
 
Działy: Aktualności
Naukowcy z Uniwersytetu w Sheffield odkryli, że osoby cierpiące na czerwienice prawdziwą mogą być leczone lakami stosowanymi w terapii RZS .
Czerwienica prawdziwa to nowotwór krwi cechujący się nadprodukcją czerwonych ciałek krwi. Choroba objawia się m.in. drętwieniem rąk i nóg, bólami i zawrotami głowy i może prowadzić do udaru mózgu, zawału oraz rozwoju ostrej białaczki.

Obecne metody leczenia czerwienicy prawdziwej są mało skuteczne. Naukowcy z Uniwersytetu w Sheffield odkryli, że metotreksat (MTX) wpływa bezpośrednio na szlak molekularny odpowiedzialny za rozwój choroby. Udane początkowe testy przeprowadzone na myszach zachęciły naukowców do przeprowadzenia testów na ludzkich komórkach. Wykazały one, że środek ma silne działanie powstrzymujące aktywację ścieżki sygnałowej JAK/STAT, a to błędy w niej występujące są główną przyczyną chorób charakteryzujących się nadprodukcją składników krwi. Metotreksat ma tak silne działanie, że wpływa nawet na już zmutowane komórki.
Testy wykazały, że niskie dawki MTX hamują aktywność ścieżki sygnałowej JAK/STAT, co prowadzi do unormowania się wyników krwi. Dzięki temu odkryciu może powstać nowa, celowana terapia w leczeniu czerwienicy. o ważne, metotreksat nie jest drogim lekiem.

Metotreksat jest znany od 35 lat i skuteczny, pomimo tego, że dotychczas nie rozumiano w pełni sposobu jego działania. Hamowanie ścieżki sygnałowej JAK/STAT może wyjaśniać, dlaczego działa on w przypadku chorób zapalnych. Teraz pojawiła się też nadzieja, że pomoże on tez cierpiącym na nowotwory.
Na początku przyszłego roku naukowcy zamierzają rozpocząć testy MTX na chorujących na zespoły mieloproliferacyjne.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe