Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Metotreksat skuteczniejszy w łuszczycy bez ŁZS
Źródło: AK/Healio
Autor: Alicja Kostecka |Data: 08.02.2019
 
 
Metotreksat skuteczniejszy jako leczenie pierwszego rzutu w przypadku łuszczycy, ale bez łuszczycowego zapalenia stawów.
Aby określić skuteczność i bezpieczeństwo metotreksatu u pacjentów z łuszczycą, ale bez łuszczycowego zapalenia stawów badacze chińscy przeprowadzili prospektywne badanie pacjentów od 1 kwietnia 2015 r. do 31 grudnia 2017 r., w którym uczestniczyło 235 pacjentów z łuszczycą, którzy byli leczeni metotreksatem, w tym 128 z łuszczycowym zapaleniem stawów i 107 bez ŁZS.

Początkowy dawka doustnego podawania metotreksatu wynosił 7,5 mg do 10 mg raz w tygodniu, którą w oparciu o odpowiedź kliniczną pacjentów zwiększano o 2,5 mg od 2 do 4 tygodni, do maksymalnie dawki 15 mg na tydzień. Kurs interwencyjny trwał 12 tygodni. W wynikach uwzględniono zmiany w nasileniu choroby, zdarzenia niepożądane, liczbie krwinek oraz stan wątroby i nerek.

Według badaczy, 3,1% pacjentów z ŁZS osiągnęło 90% redukcji w stosunku do wyjściowych wyników wskaźnika nasilenia łuszczycy w 8 tygodniu, w porównaniu z 11,2% pacjentów bez ŁZS ( p = 0,02). W 12. tygodniu 14,8% pacjentów z grupy ŁZS osiągnęło redukcję o 90% w porównaniu z 25,2% osób bez ( P = 0,049). Ponadto częstość występowania zdarzeń niepożądanych była istotnie wyższa u pacjentów z ŁZS niż u osób tylko z łuszczycą.

W odniesieniu do działań niepożądanych 9,4% pacjentów z ŁZS odczuwało zawroty głowy w porównaniu z 0,9% osób z tylko łuszczycą ( p = 0,007). Ponadto 25% osób z ŁZS miało objawy żołądkowo-jelitowe w porównaniu z 12,1% bez ( P = .01), podczas gdy 26,6% miało hepatotoksyczność w porównaniu z 15% w grupie z łuszczycą ( P = .04).

Chińskie badanie wykazało, że metotreksat okazał się bardziej skuteczny i miał mniej działań niepożądanych u pacjentów bez łuszczycowego zapalenia stawów w porównaniu z pacjentami z łuszczycowym zapaleniem stawów.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe