Specjalizacje, Kategorie, Działy

Miastenia, tymektomia i ryzyko chorób autoimmunologicznych

Udostępnij:
Osoby chorujące na miastenię mają większe ryzyko wystąpienia choroby autoimmunologicznej. Według dotychczasowych danych współistniejącą chorobę autoimmunologiczną stwierdza się u 13-22% chorych na miastenię, a wśród nich najczęstsza jest autoimmunologiczna choroba tarczycy. Ryzyko wystąpienia kolejnej choroby z autoagresji dotyczy szczególnie kobiet i chorych z miastenią o wczesnym początku. Chorzy na miastenię i współistniejącą inną chorobę autommunologiczną mają gorsze rokowanie i cięższy przebieg choroby podstawowej.
Jak wskazują wyniki badań ryzyko wystąpienia układowej choroby tkanki łącznej jest znacznie większe u osób chorujących na miastenię, co więcej ryzyko wystąpienia niektórych z nich jest większe u chorych, u których wykonano tymektomię.

Wyniki oparto na analizie danych populacji tajwańskiej (Registry of Catastrophic Illness, National Health Insurance Research Database). Badaniem objęto 6478 chorych z rozpoznaniem miastenii oraz dobraną pod względem płci i wieku grupę osób niechorujących na tę chorobę (n=25912). Wykazano, że ryzyko wystąpienia chorób autoimmunologicznych było w populacji chorującej na miastenię ponad 6-krotnie większe w porównaniu do grupy kontrolnej. Osoby z miastenią obciążone były większym ryzykiem wystąpienia pierwotnego zespołu Sjogrena (15,8-krotnie), tocznia układowego (11,32) oraz innych układowych chorób tkanki łącznej (4-krotnie). Co ciekawe zaobserwowano, że osoby, u których wykonano tymektomię obarczone były większym ryzykiem wystąpienia reumatoidalnego zapalenia stawów (4,4-krotnie), pierwotnego zespołu Sjogrena (15-krotnie), czy tocznia układowego (23,7-krotnie). Nie zaobserwowano, aby zabiegi plazmaferez wykonywane u chorych na miastenię miały wpływ na ryzyko wystąpienia chorób autoimmunologicznych. Autorzy badania zwracają uwagę, że przyczyną zaburzeń immunologicznych potencjalnie prowadzących do rozwoju innych schorzeń (np. tocznia układowego) jest wpływ hormonów granicy na funkcję limfocytów T supresorowych, aktywność limfocytów B i produkcję gammaglobulin, w tym autoprzeciwciał.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.