REUMATOLOGIA
Osteoporoza
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Mocny argument na mocne kości

Źródło: AL
Autor: Aleksandra Lang |Data: 05.09.2016
 
 
Brak możliwości wypisywania bezpłatnych recept dla seniorów przez lekarzy specjalistów, którzy faktycznie prowadzą terapię, to złe rozwiązanie – mówi o bezpłatnych dla seniorów lekach na osteoporozę Jerzy Gryglewicz, ekspert Uczelni Łazarskiego.
Jakie znaczenia ma projekt bezpłatnych leków dla seniorów chorujących na osteoporozę?
Minister zdrowia przed ogłoszeniem listy określił, jakie jednostki chorobowe powinny być uznane za priorytetowe w leczeniu schorzeń u osób starszych. Wytypowano te, które mają znaczący wpływ na jakość życia i długość życia. W ten sposób osteoporoza obok między innymi niewydolności serca cukrzycy i depresji znalazła się wśród jednostek chorobowych uwzględnionych na listę leków bezpłatnych. Dodatkowym kryterium mającym wpływ na umieszczenie danego leku na liście,, S” była skuteczność i bezpieczeństwo stosowania danego leku na podstawie najnowszych rekomendacji klinicznych. Na liście znalazły się znane już od laty leki refundowane, tj. alendroniany i rizenrdonian, ale także nowoczesna cząsteczka, jaką jest denosumab.

Czy wszyscy pacjenci z osteoporozą po 75. roku życia będą mogli skorzystać z bezpłatnej terapii denosumabem?
Niestety, nie. Tylko pacjenci spełniający dodatkowo kryteria refundacyjne dla leku denosumab. Czyli kobiety po złamaniu osteoporotycznym z wynikiem DXA T score ≤-2,5 , z przeciwwskazaniami, nietolerancją lub nieskutecznością terapii BS.

Denosumab znajduje się na liście refundacyjnej. Jaka jest jego cena?
Lek jest refundowany z 30 proc. odpłatnością i jednorazowy wydatek pacjenta to 253 zł. Należy zaznaczyć, że jest to koszt półrocznej kuracji. Jednak mimo to zdarza się , że pacjenci rezygnują z jego zakupu z powodów finansowych. Dlatego ważne jest dla pacjentów w podeszłym wieku umieszczenie tego leku na wykazie bezpłatnym.

Osteoporoza jest głównie leczona przez lekarza specjalistę. Lekarz POZ nie dysponuje diagnostyką pozwalającą na stwierdzenie i monitorowanie choroby. Czy bezpłatne leki, w tym denosumab, będą mogły być przepisywane w gabinecie lekarza specjalisty, np. reumatologa?
Możliwość przepisywania bezpłatnych leków dla seniorów została wprowadzona ustawą z 18 marca 2016 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych i została ograniczona do lekarzy POZ.
Pozostali lekarze mogą także wypisywać recepty na bezpłatne leki, ale tylko dla siebie i dla najbliższej rodziny. Brak możliwości wypisywania bezpłatnych recept dla seniorów przez lekarzy specjalistów, którzy faktycznie prowadzą terapię, to złe rozwiązanie i jestem przekonany, że najbliższym czasie odpowiednie uprawnienia zostaną przyznane wszystkim lekarzom.

Co w takim razie powinien zrobić lekarz specjalista, jeżeli jego pacjentka w wieku 75+ spełnia kryteria refundacyjne leku Denosumab – innymi słowy przysługuje jej prawo do bezpłatnej terapii tym lekiem?
Lekarz specjalista powinien przekazać lekarzowi POZ informacje o leczeniu osteoporozy z informacją o zaleconej farmakoterapii z użyciem leku będącym na liście ,,S” Na tej podstawie lekarz POZ będzie mógł przepisać receptę na bezpłatny lek.

Co może być dodatkowym argumentem dla lekarzy POZ w wypisywaniu recept na lek Denosumab?
Denosumab ma działanie profilaktycznie – czyli zapobiega złamaniom osteoporotycznym. Ma bardzo dobry profil bezpieczeństwa, wiec lekarz POZ nie musi obawiać się działań niepożądanych. Oprócz tego jest wyjątkowo wygodnie stosowany: raz na pół roku w podaniu podskórnym .
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe