Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

NIGRiR popularyzuje polskie osiągnięcia medyczne w Rosji

Źródło: KG/NIGRiR
Autor: Kamila Gębska |Data: 20.01.2017
 
 
Działy: Varia Aktualności
W Moskwie (25 stycznia) z inicjatywy pracowników Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie odbędzie się pierwsze Rosyjsko-Polskie Sympozjum Historyków Medycyny.
Pomysłodawczynią inicjatywy jest prof. Iwona Sudoł-Szopińska, dyrektor ds. naukowych NIGRiR i jednocześnie redaktor naczelna powołanego przy Instytucie czasopisma naukowego z zakresu historii medycyny „Acta Historiae Medicinae”. Wizyta pracowników Instytutu w Rosji nie będzie ograniczać się do jednego spotkania. Delegaci NIGRiR wezmą udział także w szeregu mniejszych spotkań, m.in. w posiedzeniach Rosyjskiego Stowarzyszenia Historyków Medycyny, na którym zaprezentują swe naukowe idee, a także będą uczestniczyć w cyklu wykładów dla moskiewskich radiologów. Polska grupa spotka się również z partnerskimi instytucjami, jak np. rosyjskim Instytutem Reumatologii. Rozbudowany program jest możliwy dzięki partnerowi Instytutu, Rosyjskiemu Stowarzyszeniu Historyków Medycyny, reprezentowanemu przez profesora Siergieja Glancewa oraz gospodarzowi delegacji NIGRiR – Instytutowi Polskiemu w Moskwie.

Głównym celem delegacji jest pogłębienie wiedzy z zakresu historii medycyny i popularyzacja osiągnięć lekarzy i naukowców z Europy Środkowej i Wschodniej w ramach międzynarodowej dyskusji naukowej. Pracownicy NIGRiR chcą przypomnieć, że wśród nas byli zapomniani prekursorzy wielu dyscyplin medycznych, które dziś, ze względu na supremację języka angielskiego uważa się za domenę nauki anglosaskiej. Tego przykładem może być postać profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, Walerego Jaworskiego, który 1899 r. opisał bakterie Helicobacter pylori, sugerując, że mogą one powodować choroby układu trawienia. Ponieważ jego praca ukazała się tylko w języku polskim, a Jaworskiemu nie udało się wyhodować tych bakterii w warunkach laboratoryjnych, jego odkrycie przeszło bez echa. W następnym wieku udało się to Robinowi Warrenowi i Barremu Marshallowi, którzy za opisanie tej bakterii dostali Nagrodę Nobla.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe