Specjalizacje, Kategorie, Działy

Najnowsze doniesienia reumatologiczne w Poznaniu

Udostępnij:
Konferencję Post Eular & ACR zaczyna się o 11.30, w piątek 15 listopada. Będzie adresowana nie tylko do specjalistów – reumatologów, ale wszystkich, którzy są zainteresowani postępami w tej dziedzinie, na przykład lekarzy rodzinnych. -Chcielibyśmy przekazać najnowsze doniesienia z dziedziny reumatologii, wskazania i wytyczne – opowiada o konferencji prof. Włodzimierzem Samborskim w rozmowie z naszym portalem.
Rozmowa z prof. Włodzimierzem Samborskim, kierownikiem Kliniki Reumatologii i Rehabilitacji Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu

-Rozmawiamy krótko po kongresie ACR w San Diego. Wydarzenie skupiło 15 tysięcy ekspertów z dziedziny reumatologii z całego świata. Polska reprezentacja obecna w San Diego, a wcześniej na konferencji EULAR, postanowiła złożyć relację wszystkim zainteresowanym tematem w Poznaniu, 15 listopada.

-Serdecznie na to wydarzenie zapraszam. Konferencję Post Eular & ACR zaczynamy o 11.30, w piątek 15 listopada. Będzie adresowana nie tylko do specjalistów – reumatologów, ale wszystkich, którzy są zainteresowani postępami w tej dziedzinie, na przykład lekarzy rodzinnych. Chcielibyśmy przekazać najnowsze doniesienia z dziedziny reumatologii, wskazania i wytyczne. Miło też mi poinformować, że wskazania te to wspólny konsensus ekspertów z dziedziny reumatologii z całego świata.

-Stanowisko EULAR jest jednobrzmiące ze stanowiskiem ACR?

-Tak i uważam to za sukces światowego środowiska reumatologów. W przeszłości nie mówiło jednym, wspólnie wypracowanym tonem. Była jednak wola wypracowania wspólnego stanowiska i udało się je osiągnąć. To co słyszeliśmy podczas europejskiego kongresu EULAR w Madrycie w zasadniczy sposób nie różniło się od tego, o czym mówiono w konkluzjach sesji na kongresie amerykańskim. Poznańska konferencja Post Eular & ACR posłuży prezentacji tego wspólnego stanowiska.

-Tematem będą między innymi leki biologiczne. Spór o nie trwa na całym świecie.
-W reumatologii niestety nie możemy mówić o przełomie w kwestii przyczyny chorób reumatycznych. Pojawiają się wciąż nowe koncepcje na temat ich etiopatogenezy, ale podstawowe pytanie o przyczynę zachorowania pozostaje wciąż bez odpowiedzi. Mamy natomiast coraz więcej gotowych rozwiązań całej masy szczegółowych problemów, a zwłaszcza propozycje coraz skuteczniejszej terapii. Tą wiedzą chcemy się podzielić podczas Post Eular & ACR.

A w wypadku leków biologicznych – ważna jest dla nas analiza doświadczeń przede wszystkim amerykańskich, a dalej europejskich. Amerykanie są najbardziej zaawansowani w stosowaniu takich terapii, doświadczenia zebrane przez nich są cenne, warte odnotowania przy podejmowaniu decyzji na gruncie polskim.

-A leki biopodobne? Podczas kongresów EULAR i ACR kwestionowano ich bezpieczeństwo i skuteczność?

-Rzeczywiście, zdarzały się takie głosy, ale było to marginesie głównych dyskusji. Generalnie dominuje stanowisko, że są produktem leczniczym równoważnym z lekami innowacyjnymi.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.