REUMATOLOGIA
Zespoły bólowe kręgosłupa
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Nowatorska operacja kręgosłupa po raz pierwszy w Polsce

Udostępnij:
W Poznaniu wykonano pierwszą w Polsce operację kręgosłupa u dziecka z tzw. wczesną skoliozą z wykorzystaniem innowacyjnego systemu Shilla. Metoda pozwala na korekcję deformacji kręgosłupa, umożliwiając jednocześnie wzrost kośca. Nowatorską technologię zaprezentował zespół światowej sławy ekspertów w ramach programu szkoleniowego Global Spine Outreach.
Dzięki tej metodzie mali pacjenci będą mogli uniknąć wielokrotnych operacji wydłużających pręty. Wczesna skolioza wiąże się z ryzykiem powikłań z powodu niewydolności oddechowej. – Gdyby nie operacje, u tych dzieci obserwowalibyśmy postęp choroby, zmniejszenie objętości klatki piersiowej i co za tym idzie - problemy z płucami i sercem - mówił portalowi ereumatologia.pl jeden z zaproszonych ekspertów Kris Siemionow z Uniwersytetu Illinois w Chicago.
- Operacja trwała 3 godziny i polegała na umieszczeniu w skrzywionym kręgosłupie implantów i wyprostowaniu go w taki sposób, aby nie blokować dalszego wzrostu kręgosłupa. To tak jakbyśmy kręgosłup umocowali do rusztowania, którego konstrukcja pozwala na wzrost kośca. Do tej pory takiego pacjenta musieliśmy operować wielokrotnie. Teraz świat idzie do przodu, a my dzięki zaproszonym ekspertom możemy również stosować najnowocześniejsze metody - mówił gospodarz prof. Tomasz Kotwicki z Kliniki Ortopedii Dziecięcej UM w Poznaniu.
Prekursorem zaprezentowanej w Poznaniu metody jest prof. Lawrence G. Lenke, kierownik Kliniki Chirurgii Kręgosłupa w Szkole Medycznej na Uniwersytecie Waszyngtona w Saint Louis.
- Metoda pozwala uniknąć powtórnych, wielokrotnych zabiegów. Niestety tylko niewielka liczba pacjentów może być do takiej operacji zakwalifikowana. – mówił portalowi prof. Lenke.
Choć technika w Stanach Zjednoczonych jest stosowana już od kilku lat, w Polsce wykorzystano ją po raz pierwszy.
Szacuje się 1-2 przypadków zachorowania na wczesną skoliozę przypadających na każde 10000 dzieci w Europie. Podczas wizyty eksperci przeprowadzili 9 operacji z wykorzystaniem innowacyjnych technologii leczenia skoliozy i kifozy u dzieci i dorosłych. Kolejny przyjazd specjaliści zapowiadają w czerwcu.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.