SPECJALIZACJE REUMATOLOGIA
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Nowe wytyczne EULAR obrazowania zapalenia naczyń
 
Działy: Aktualności
Tagi: wytyczne LVV
Opublikowano nowe zalecenia Europejskiej Ligi do Walki z Chorobami Reumatycznymi (EULAR) dotyczące stosowania obrazowania w zapaleniu naczyń dużych (LVV), takich jak olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic (GCA) i zapalenie tętnic Takayasu (TAK).
Obrazowanie stało się powszechne w diagnostyce i leczeniu pierwotnego LVV, nie ma jednak jasnych standardów dotyczących tego, w jaki sposób należy go stosować.

Kluczową zmianą w stosunku do wcześniejszej standardowej praktyki jest zalecenie wczesnego obrazowania u pacjentów z podejrzeniem LVV, a konkretnie ultrasonografii w podejrzeniu zapalenia tętnic Takayasu i w podejrzeniu GCA rezonans magnetyczny (MRI). Jeżeli rozpoznanie nadal po obrazowaniu nie jest pewne, autorzy zalecają biopsję tętnicy skroniowej (TAB). Zalecają również obrazowanie w przypadkach podejrzenia zaostrzenia choroby.

Autorzy przeprowadzili przegląd literatury dotyczący metod obrazowania, w tym ultrasonografii, MRI, tomografii komputerowej i pozytonowej tomografii emisyjnej [18F] -fluorodeoksyglukozy (PET) stosowanych w LVV.
Grupa zadaniowa, w skład której weszło 20 lekarzy i pacjentów z 10 krajów EULAR, opracowała następnie 12 zaleceń dotyczących praktyki klinicznej. Są to pierwsze zalecenia dotyczące roli obrazowania w diagnostyce i monitorowaniu LVV w praktyce klinicznej. Wcześniejsze zalecenia dotyczyły obrazowania, a zwłaszcza ultradźwięków, jako narzędzia do dalszych badań. Obecne zalecenia stawiają obrazowanie na pierwszym miejscu. Jednocześnie jednak autorzy mówią, że tego zalecenia nie należy traktować jako wskazania przeciwko wykonywaniu TAB w GCA. W sytuacjach, w których obrazowania nie jest łatwo dostępne lub wiedza z obrazowaniem jest wątpliwa, biopsja nadal pozostaje preferowana .

W zapaleniu tętnic Takayasu TAK jako pierwszy test zobrazowania zaleca się MRI. Konwencjonalna angiografia, która od dawna jest złotym standardem w diagnostyce TAK, nie jest zalecana, z wyjątkiem części interwencji naczyniowych, takich jak angioplastyka balonowa lub stentowanie.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe