REUMATOLOGIA
Toczeń rumieniowaty układowy
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Nowy lek w leczeniu tocznia na horyzoncie

Źródło: Reuters
Autor: Alicja Kostecka |Data: 14.11.2019
 
 
Podczas dorocznego kongresu American College of Rheumatology (ACR), który odbywał się od 9 do 13 listopada w Atlancie w Stanach Zjednoczonych, przedstawiono wyniki leczenia tocznia rumieniowatego układowego (SLE) eksperymentalnym lekiem – anifrolumabem.
Wyniki badania III fazy TULIP-2 z wykorzystaniem anifrolumabu pokazują pozytywne rezultaty leczenia tocznia rumieniowatego układowego. Dotychczas stosowano belimumab - jedyny lek zatwierdzony w terapii tego schorzenia w ostatnich 60 latach.

W omawianym badaniu 365 pacjentów leczonych z powodu tocznia rumieniowatego układowego o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego, którzy otrzymywali anifrolumab, 47,8% uzyskało poprawę w leczeniu choroby po 52 tygodniach, w porównaniu z 31,5% pacjentów otrzymujących placebo. Ponadto ponad połowa pacjentów leczonych dożylnie, co cztery tygodnie, była w stanie ograniczyć stosowanie doustnych kortykosteroidów, w porównaniu z 30,2% pacjentów przyjmujących placebo. 49% pacjentów otrzymujących anifrolumab z umiarkowaną do ciężkiej chorobą skóry doświadczyło poprawy objawów skórnych w 12 tygodniu, w porównaniu z 25% pacjentów otrzymujących placebo.

Wyniki badania TULIP-2 zaprezentowano 12 listopada na dorocznym spotkaniu American College of Rheumatology (ACR) w Atlancie. Dane z badania TULIP-1 zostały opublikowane w The Lancet Rheumatology http://bit.ly/2ND7IjG).

Anifrolumab jest w pełni ludzkim przeciwciałem monoklonalnym, które wiąże się z podjednostką 1 receptora interferonu typu I, blokując aktywność wszystkich interferonów typu I, w tym IFN-alfa, IFN-beta i IFN-omega. Interferony typu I są cytokinami zaangażowanymi w szlaki zapalne. Od 60% do 80% dorosłych ze SLE ma podwyższony wskaźnik interferonu typu I, co - jak wykazano - koreluje z aktywnością choroby.

Wyniki badania pokazują, że anifrolumab, celując w receptor interferonu typu I, zmniejsza ogólną aktywność choroby, zmniejsza stosowanie kortykosteroidów i poprawia objawy skórne.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.