Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Nowy numer „Reumatologia News” – co w nim?

Źródło: EG
Autor: Ewa Gosiewska |Data: 03.07.2017
 
 
Rozmowa z ekspertami na temat pilotażowego rejestru chorób reumatycznych, opisy przypadków a także zalecenia Eular- to wszystko czytelnicy znajdą w najnowszym numerze „Reumatologia News”.
ReumatologiaNews to czasopismo o charakterze edukacyjno-poglądowym, skierowane do lekarzy reumatologów, ortopedów, internistów oraz lekarzy pierwszego kontaktu. Kwartalnik ukazujący się od 2016 roku ma charakter edukacyjno-poglądowy, skierowany jest do lekarzy reumatologów, ortopedów, internistów oraz lekarzy rodzinnych. Czasopismo zawiera przedruki z aktualnych i archiwalnych numerów anglojęzycznego czasopisma „Reumatologia”, a także interesujące wywiady, nowości i praktyczne wskazówki, dotyczące najczęstszych problemów w codziennej pracy lekarza reumatologa.

W najnowszym numerze publikujemy m.in. rozmowę z prof. Zbigniewem Żuberem i dr. Bogdanem Batko nt. pilotażowego rejestru chorób reumatycznych.
- Rejestry naukowe tego rodzaju dają możliwość długoterminowej obserwacji przebiegu choroby i oceny wpływu leczenia. Druga kwestia to liczba obserwowanych pacjentów. W badaniach kontrolowanych jest to najwyżej kilkaset osób, a w przypadku rejestru od kilku nawet do kilkudziesięciu tysięcy. Od wielu lat jest to pewien standard postępowania, którym do tej pory nie dysponowaliśmy – mówi w wywiadzie dr Batko.

Czytelnik znajdzie też w tym wydaniu opis przypadku Martwiczego autoimmunologicznego zapalenia mięśni indukowanego statynami. Opisany przypadek należy do grupy idiopatycznych zapaleń mięśni (inflammatory idiopathic myopathies – IIM), w której możemy wyróżnić cztery główne grupy: zapalenie wielomięśniowe (polymyositis – PM), zapalenie skórno-mięśniowe (dermatomyositis – DM), martwiczą chorobę mięśni o podłożu autoimmunologicznym (immune-mediated necrotizing myopathy – IMNM), zapalenie mięśni z ciałkami wtrętowymi, wtrętowe zapalenie mięśni.

W najnowszym numerze prezentujemy także wnioski z badania ankietowego pacjentów dotyczące dostępności opieki reumatologicznej i oceny skuteczności leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów.
Zachęcamy do prenumeraty!
Więcej informacji na stronie czasopisma.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe