Specjalizacje, Kategorie, Działy

Olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic: jak rozpoznawać i leczyć

Udostępnij:
Choroby rzadkie w reumatologii powinny absorbować więcej uwagi lekarzy. Olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic staje się chorobą coraz częstszą, a wielu pacjentów zostaje przeoczonych lub co gorsza w ogóle nie trafia do lekarza – mówi dr Marcin Milchert z Kliniki Reumatologii, Chorób Wewnętrznych i Geriatrii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
Olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic może prowadzić do ślepoty tymczasem przyczyny gorączki nie są często właściwie diagnozowane. Stąd wyjściem jest USG, które pomaga zdiagnozować chorobę szybko i zapobiec rozwojowi powikłań, a te są groźne, bo wiążą się na przykład z rozwojem tętniaków w dużych tętnicach.

W badaniu USG należy szukać obrzęku ściany naczynia. To jest łatwe do zilustrowania przez USG, które stanowi najprostszą metodą również efektywną czasowo i kosztowo.

Olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic było leczone dotąd kortykosteroidami, skutecznymi, ale obarczonymi dużym ryzykiem powikłań. Najnowsze badania kliniczne wskazują, że także to schorzenie można będzie leczyć biologicznie. Wskazaniem do tej terapii będzie brak skuteczności kortykosteroidów lub działania niepożądane z powodu tych leków przyjmowanych przewlekle w dużych dawkach.

Marcin Milchert 2 from Termedia Videos on Vimeo.

 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.