SPECJALIZACJE REUMATOLOGIA
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Otyłość pogłębia niepełnosprawność w RZS
 
Pacjenci z reumatoidalnym zapaleniem stawów mogą być bardziej narażeni na niepełnosprawność, jeśli są otyli, sugeruje amerykańskie badanie.
Naukowcy zbadali dane dotyczące ponad 25 000 pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Większość z nich miała nadwagę lub otyłość, ci którzy byli poważnie otyli, częściej zgłaszali niepełnosprawność na początku badania. Badanie obejmowało okres 15 lat, otyłość wiązała się z większym postępem niepełnosprawności. Z tego wniosek, że otyłość powoduje niepełnosprawność u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów i stanowi kolejny powód, dla którego powinni oni próbować zdjąć kilka kilogramów. Badanie opublikowano w Internecie w Arthritis Care and Research.

O ile otyłość może prowadzić do pogorszenia niepełnosprawności u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów, możliwe jest też, że niektóre osoby z zaburzeniami układu odpornościowego mogą stać się otyłe w wyniku RZS. Z powodu niepełnosprawności i przewlekłego bólu pacjenci z reumatoidalnym zapaleniem stawów są mniej aktywni, a bezczynność może przyczynia się do przybierania na wadze. Z drugiej strony, otyłość może powodować uszkodzenie stawów niezależnie od reumatoidalnego zapalenia stawów, nadmiernego obciążenia stawów i przyspieszonia zwyrodnienia chrząstki stawowej (choroba zwyrodnieniowa stawów), szczególnie kończyn dolnych i kręgosłupa.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe