Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Oznaczenia interferonu alfa w toczniu rumieniowatym układowym mogą być pomocne w przewidywaniu rzutu choroby

Źródło: Ultrasensitive serum interferon-α quantification during SLE remission identifies patients at risk for relapse. Ann Rheum Dis. 2019 Dec;78(12):1669-1676
Autor: Alicja Kostecka |Data: 11.12.2019
 
 
Toczeń rumieniowaty układowy to choroba autoimmunologiczna, w przebiegu której zmiany zapalne mogą występować w wielu narządach. Choroba przebiega z okresami zaostrzeń i remisji. W ostatnich latach mimo intensywnie poszerzającego się panelu leków przeciwreumatycznych, przeciwzapalnych w farmakoterapii SLE brak jest oczekiwanej skuteczności.
Ciężki rzut choroby może przyczynić się do trwałej dysfunkcji a nawet zgonu. Według aktualnej praktyki głównym celem prowadzenia przewlekłej terapii SLE jest utrzymanie remisji.

W patogenezie SLE istotną rolę przypisuje się interferonowi alfa (IFN-α), który pobudza do ekspresji liczne geny, czego konsekwencją jest nasilona reakcja autozapalna. Naukowcy w wielu publikacjach odnotowywali wysokie stężenia IFN-α u chorych z zaostrzeniem objawów SLE. Natomiast fizjologiczne stężenia IFN-α jest niskie i konieczne jest stosowanie specjalnych zaawansowanych metod do dokonania jego pomiaru.

Badacze z Francji wykonali oznaczenia IFN-α ilościową metodą ultraczułą w grupie 254 chorych z SLE w okresie remisji. Następnie zaplanowano przez rok obserwację tych chorych w celu określenia przydatności pomiaru IFN-α jako czynnika predykcyjnego rzutu choroby.

Okazało się, że co czwarty chory z SLE będący w remisji ma podwyższone stężenia IFN-α. Chorzy, którzy nie mieli objawów klinicznych choroby (remisja kliniczna), ale stwierdzano u nich serologiczną aktywność, byli predysponowani do wyższych wartości IFN-α. Wykazano korelacje IFN-α z obecnością przeciwciał anty-RNP, dsDNA oraz Ro/SS-A. Na podstawie przeprowadzonej analizy statystycznej wykazano niezależny związek nadprodukcji IFN-α z wystąpieniem zaostrzenia choroby. Co ciekawe nie stwierdzono takiej zależności dla obniżenia składowej dopełniacza C3 oraz podwyższonego dsDNA.

Autorzy badania uważają, iż wykonywanie pomiarów IFN-α u chorych z SLE może być pomocne w przewidywaniu ryzyka wystąpienia rzutu choroby, do oceny aktywności choroby i skuteczności leczenia.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe