REUMATOLOGIA
Osteoporoza
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Porcelanowe kości

Udostępnij:
Tagi: osteoporoza
Nieleczona osteoporoza może sprawić że kości staną się kruche jak porcelana. Jedna na trzy kobiety po 70. roku życia doznaje złamania kości z powodu osteoporozy. W Europie na osteoporozę cierpi około 22 mln kobiet.
Osteoporoza jest chorobą, która przez długi czas pozostaje utajona (nie wywołuje objawów) i bezbolesna. Ból pojawia się dopiero w momencie złamania i często właśnie w ten sposób pacjent dowiaduje się o schorzeniu. Złamania najczęściej występują w następujących miejscach:kręgosłup, biodrowo, nadgarstki. Wczesne rozpoznanie utraty tkanki kostnej umożliwia rozpoczęcie leczenia mające na celu zapobieganie złamaniom. Istnieje kilka czynników ryzyka, które mogą wskazywać na obecność osteoporozy, jeszcze zanim pojawią się jakiekolwiek objawy kliniczne. Badanie gęstości mineralnej kości to najpowszechniejszy sposób rozpoznawania osteoporozy.

Pierwszym objawem możliwego występowania osteoporozy jest zmniejszenie wzrostu o 3 cm lub więcej. Ważne jest więc regularne mierzenie wzrostu po skończeniu 50. roku życia. Do innych czynników ryzyka należą: wczesne wystąpienie menopauzy (przed 40. rokiem życia), wystąpienie złamania biodra u jednego z rodziców, brak aktywności fizycznej, palenie tytoniu i nadmierne spożycie alkoholu.
Zaleca się, by kobiety, u których występuje co najmniej jeden czynnik ryzyka osteoporozy skonsultowały się z lekarzem. Rozpoznanie osteoporozy potwierdza się, wykonując badanie gęstości mineralnej kości lub stwierdzając złamanie niskoenergetyczne.

W leczeniu osteoporozy ważny jest odpowiedni tryb życia oraz dieta. Istnieją skuteczne farmakologiczne sposoby leczenia osteoporozy. Jeśli sumiennie się przestrzega zaleceń, można zapobiec złamaniom.
Pierwsze, co należy zrobić, to skorygować ewentualny niedobór wapnia i (lub) witaminy D. Źródłem wapnia są: nabiał, orzechy, woda mineralna i niektóre warzywa. Aby ułatwić organizmowi wytwarzanie witaminy D, która wspomaga wchłanianie wapnia z jelit i nerek, zaleca się codzienne przebywanie na słońcu (oczywiście rozsądną ilość czasu). Wraz z wiekiem ważne jest także zachowanie aktywności fizycznej. Regularne ćwiczenia pomagają w zachowaniu odpowiedniej masy mięśniowej i poprawiają równowagę, co odgrywa rolę w zapobieganiu upadkom.

O tym, że osteoporoza to ważny problem społeczny w Polsce, świadczy fakt, że Ministerstwo Zdrowia zamieściło na liście leków senioralnych, dostępnych bezpłatnie, refundowane leki na osteoporozę.

Istnieją także leki na osteoporozę, które mogą istotnie zmniejszyć ryzyko złamań (o 30–70% w przypadku złamań kręgosłupa, o 15–20% w przypadku złamań poza kręgosłupem i do 40% w przypadku złamań stawów biodrowych. Leki te działają, hamując komórki niszczące tkankę kostną lub stymulując komórki tworzące tkankę kostną. Mogą też łączyć oba te mechanizmy. Lekarze wybierają sposób leczenia najodpowiedniejszy dla danego pacjenta w zależności od jego wieku, płci, czynników ryzyka, występowania złamań w przeszłości lub współistniejących chorób
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.