Specjalizacje, Kategorie, Działy

Prof. Samborski: skończmy w Polsce z inwalidztwem z powodu RZS

Udostępnij:
Raz na zawsze skończmy w Polsce z inwalidztwem z powodu Reumatoidalnego Zapalenia Stawów i Zesztywniającego Zapalenia Stawów Kręgosłupa. -W Polsce nie powinno już być więcej przypadków tego typu, to w zasięgu ręki – apeluje prof. Włodzimierz Samborski.
Rozmowa z prof. Włodzimierzem Samborskim, kierownikiem Katedry i Kliniki Fizjoterapii, Reumatologii i Rehabilitacji Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu

-Zbliża się konferencja Post-EULAR & ACR, jedno z najważniejszych dorocznych wydarzeń środowiskowych w polskiej reumatologii. To omówienie najnowszych światowych doniesień z tej dziedziny. Na co chcecie państwo - organizatorzy zwrócić uwagę w tym roku?
-W reumatologii światowej dzieje się wiele, od diagnostyki, poprzez leczenie - po rehabilitację. Na każdym z tych pól dokonuje się postęp, nie ma jednak jednej konkretnej rzeczy, na którą chcielibyśmy zwrócić uwagę. Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy ma szanse, możliwości i czas śledzić wszystkie najnowsze doniesienia, bywać na wszystkich konferencjach. Najważniejsze z nich to konferencje europejskiego EULAR i amerykańskiego ACR. Rezultaty zaprezentowane na tych konferencjach, ale nie tylko, chcemy przekazać na Post – EULAR & ACR. I specjalistom – reumatologom, i lekarzom POZ, bez których postęp istotny postęp w tej dziedzinie w Polsce jest niemożliwy.

-O jaki postęp chodzi?
-Cóż, nauka nadal nie ustaliła co dokładnie i ponad wszelką wątpliwość co jest przyczyną zapadania na choroby reumatyczne. Z roku na rok dokonuje się jednak postęp w dziedzinie diagnostyki i leczenia. Postęp na tyle duży, że uważam iż nie powinniśmy już nigdy więcej mieć do czynienia z nowymi przypadkami inwalidztwa z powodu Reumatoidalnego Zapalenia Stawów czy Zesztywniającego Zapalenia Stawów Kręgosłupa. Brak takich przypadków staje się na świecie miarą oceny nowoczesnej reumatologii, sprawności systemu ochrony zdrowia. I do tego powinniśmy dążyć w Polsce.

Jak to osiągnąć?
Z medycznego punktu widzenia to jak najbardziej realne, to w zasięgu ręki, potrzebny jest jednak wysiłek organizacyjny. A więc odpowiednie wyczulenie lekarzy POZ na choroby reumatyczne, odpowiednia i szybka diagnostyka, leczenie i rehabilitacja. W tym: leczenie biologiczne, o którym także mówić będziemy na Post EULAR & ACR.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.