Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Przebieg COVID-19 u pacjentów z chorobami reumatologicznymi w północnych Włoszech

Źródło: lek. med. Mikołaj Kamiński
Autor: Małgorzata Lipko |Data: 29.06.2020
 
 
We Włoszech, w Lombardii odnotowano najwięcej przypadków COVID-19. Na łamach Lancet Rheumatology ukazały się wyniki badania obserwacyjnego przeprowadzonego w jednym ze szpitali w Brescii.
Od 24 lutego do 1 maja autorzy zebrali dane od 1525 pacjentów z chorobami reumatologicznymi z czego 117 (8%) prezentowało objawy które mogły być związane z COVID-19. Niestety, tylko 65 pacjentów miało potwierdzoną infekcję. 47 (72%) spośród 65 pacjentów z potwierdzonym COVID-19 rozwinęło zapalenie płuc które wymagało przyjęcie do szpitala. Spośród 117 pacjentów z podejrzeniem lub pewnym rozpoznaniem COVID-19 12 (10%) zmarło. Pacjenci którzy zmarli z potwierdzonym COVID-19 czyli statystycznie starsi od pozostałych (mediana wieku: 78,8 vs. 65,5; p=0,002). Badacze nie odnotowali różnic zależności od płci, chorób reumatologicznych lub stosowanych terapii. Podgrupa pacjentów z zapaleniem płuc wywołane przez COVID-19 z chorobą reumatologiczną została porównana do grupy kontrolnej, która również była hospitalizowana z powodu zapalenia płuc wywołanego COVID-19, a była dobrana pod względem wieku, płci i miesiąca przyjęcia. Pacjenci z towarzyszącą chorobą reumatologiczną nie mieli istotnej gorszego przebiegu COVID-19 w porównaniu z grupą kontrolną.
Jak wskazują badacze, na ciężki przebieg COVID-19 główny wpływ miały wiek i obecność chorób towarzyszących innych niż reumatologiczne. Podobnie, rodzaj leczenia choroby reumatologicznej nie miał prawdopodobnie znaczenia dla przebiegu infekcji. Niestety, dane pochodziły z jednego ośrodka i liczba pacjentów była ograniczona.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe