Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Przeciwciała antyfosfolipidowe w COVID-19

Źródło:
Autor: Małgorzata Lipko |Data: 14.07.2020
 
 
Koagulopatia jest jedną z cech ciężkiego przebiegu COVID-19. Na łamach Arthritis & Rheumatology ukazała się praca z Chin w której oceniono częstość przeciwciał antyfosfolipidowych u pacjentów z COVID-19.
Badacze pobrali surowicę krwi od 66 pacjentów w stanie krytycznym i 13 łagodnie przechodzących COVID-19. U 47 pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19 wykryto przeciwciała antyfosfolipidowe, natomiast w grupie łagodniej przechodzących chorobę nie wykryto przeciwciał. W podgrupie z obecnymi przeciwciałami, u 28,8% pacjentów wykryto przeciwciała przeciwko beta2-glikoproteinie 1 w klasie IgA; u 25,8% przeciwciała przeciwko kardiolipinie w klasie IgG, oraz u 18,2% przeciwciała przeciwko anty beta2-glikoproteinie 1 w klasie IgG. Wzrost przeciwciał antyfosfolipidowych następował 35-39 dni po początku choroby. U pacjentów z dodatnimi przeciwciałami antyfosfolipidowymi częściej odnotowano występowanie udaru mózgu (0% vs. 33,3%; p=0,02).
Pacjenci z ciężkim przebiegiem COVID-19 często mają dodatnie przeciwciała antyfosfolipidowe co może mieć związek z występowaniem udarów mózgu u tych pacjentów. Być może COVID-19 wywołuje u pacjentów zespół antyfosfolipidowy lub wystąpienie przeciwciał jest tylko przejściowe i zanika po wyleczeniu choroby. Na pewno potrzebne są kolejne badania z dłuższym okresem obserwacji, aby scharakteryzować naturalny proces powstawania, utrzymywania się i zanikania przeciwciał antyfosfolipidowych u pacjentów z COVID-19.

opracował : lek. med. Mikołaj Kamiński
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe