Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Przeciwciała i nieprawidłowości w płucach u pacjentów z wczesnym reumatoidalnym zapaleniem stawów

Redaktor: Karolina Gawarzewska |Data: 18.02.2021
 
 
Zgodnie z wynikami badań opublikowanymi w Rheumatic&Musculoskeletal Disease, przeciwreumatoidalne zapalenie stawów (RZS) związane z przeciwciałami białkowymi/peptydowymi (ACPA) i czynnikiem reumatoidalnym (RF) są związane z nieprawidłowościami miąższu płuc u pacjentów z wczesnym, nieleczonym RZS.
Wcześniejsze badania wykazały, że nieprawidłowości w płucach, zaobserwowane w tomografii komputerowej o wysokiej rozdzielczości (HRCT) są częste u osób z ryzykiem rozwoju RZS oraz u osób z wczesnym i nieleczonym seropozytywnym RZS. Celem niniejszego badania było określenie związku między ACPA a nieprawidłowościami płuc w HRCT u pacjentów z wczesnym i nieleczonym RZS.

Próbki krwi analizowano na obecność RF i ACPA przy użyciu zestawu do wykrywania CCP2 lub immunochipu zawierającego 10 różnych cytrulinowanych peptydów. Analiza statystyczna określiła związek między wynikami HRCT a repertuarem przeciwciał.

Badana próba obejmowała 106 pacjentów (średni wiek 57,5 lat, 68,9% kobiet) z nowo rozpoznanym i nieleczonym RZS, w tym 68 pacjentów (64,2%) z nieprawidłowościami dróg oddechowych HRCT i 58 pacjentów (54,7%) z nieprawidłowościami miąższowymi HRCT.

Wyniki sugerują związek między przeciwciałami związanymi z RZS a nieprawidłowościami w miąższu, ale nie w drogach oddechowych. Kilka przeciwciał występowało częściej u pacjentów z przeciwciałami miąższowymi HRCT w porównaniu z pacjentami bez tych wyników badań obrazowych płuc, w tym RF IgA (60,3% vs. 36,2%, P = 0,014), anty-CCP2 (77,6% vs. 57,4%, P = 0,027), CCP2 IgG (75,9% vs. 57,4%, P = 0,045) i dowolne przeciwciało przeciwko cytrulinowanemu fibrynogenowi (81,0% vs. 62,5%, P = 0,033).

Badanie miało kilka ograniczeń, w tym stosunkowo małą liczebność próby i brak długoterminowej obserwacji.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe