Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Przewlekłe narażenie na zimno pogarsza stan pacjentów z RZS

Udostępnij:
Na patologie wielu chorób wpływa temperatura otoczenia. Już w epoce rzymskiej ludzie wierzyli, że narażenie na zimno jest szkodliwe dla chorych z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS).
Jednakże do tej pory nie znaleziono bezpośrednich dowodów potwierdzających tę tezę, a molekularne mechanizmy wpływu przewlekłego narażenia na zimno na RZS pozostają nieznane.

Zespół naukowców chińskich z Chengdu University of Traditional Chinese Medicine postanowił zbadać te zależności. Przy stworzeniu sztucznego środowiska warunkowanego temperaturą stwierdzono na szczurzym modelu RZS, że przewlekła ekspozycja na zimno pogarsza przebieg zapalenie stawów zależnego od kolagenu, zwiększając obrzęk kostek, erozję kości i poziom cytokin u szczurów. Ponadto u szczurów CIA narażonych na chroniczne zimno zidentyfikowano dysbiozę mikroflory jelitowej, w tym zmniejszenie zróżnicowanej względnej liczebności Lachnospiraceae i Ruminococcaceae.

Stwierdzono, że koktajl antybiotykowy łagodzi nasilenie zapalenia stawów w niskich temperaturach. Warto zauważyć, że wyniki przeszczepienia mikroflory kałowej (FMT) wykazały, że przeszczepienie mikroflory przystosowanej do zimna częściowo poprawiło mikroflorę u odpowiednich szczurów-dawców i kopiowało wpływ wywołany zimnem na szczury CIA. Badacze zauważyli również, że narażenie na zimno zaburza profile kwasów żółciowych, w szczególności zmniejszając poziom kwasu taurohyodeoksycholowego pochodzącego z mikroflory jelitowej (THDCA). Zaburzenie kwasów żółciowych było również powiązane z aktywacją osi TGR5-cAMP-PKA i inflamasomu NLRP3. Doustna suplementacja THDCA łagodziła zaostrzenie zapalenia stawów wywołane chroniczną ekspozycją na zimno.

Według badaczy w przypadkach przewlekłego narażenia na zimno ważną rolę przy zaostrzeniach odgrywają nieprawidłowe kwasy żółciowe pochodzące z mikroflory jelitowej w RZS. Oznacza to jednak, że istnieją potencjalne możliwości leczenia RZS związanego z przeziębieniem poprzez manipulowanie mikroflorą jelitową lub suplementację THDCA.

Opracował Marek Meissner
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.