Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Relacja pomiędzy poziomami glukozy, cholesterolu i trójglicerydów, a ryzykiem olbrzymiokomórkowego zapalenia tętnic

Źródło: Rheumatology
Opracował: Mikołaj Kamiński
Redaktor: Anna Soboń |Data: 01.12.2020
 
 
Olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic to najczęstsze zapalenie naczyń wśród białej rasy w grupie powyżej 50 roku życia. Na łamach "Rheumatology" opublikowano badanie szwedzko-amerykańskiego zespołu, który ocenił czy cechy zespołu metabolicznego mogą predysponować do olbrzymiokomórkowego zapalenia tętnic.
W badaniu wykorzystano dane z badania populacyjnego mieszkańców Malmo obejmujące ponad 33 tys. osób. Pacjentów rekrutowano w trakcie skriningu zdrowotnego w latach 1974-1992. W trakcie skriningu wykonano podstawowe badania laboratoryjne oraz wykonywano dokładne badanie przedmiotowe a także pomiary ciśnienia tętniczego. Zidentyfikowano 76 przypadków olbrzymiokomórkowego zapalenia tętnic i do każdego rekordu dobrano po 4 osoby stanowiącej grupę kontrolną.

Mediana czasu od przeprowadzenia skriningu do rozpoznania olbrzymiokomórkowego zapalenia tętnic wyniosła 21 lat. W momencie skriningu osoby, które rozwinęły zapalenie naczyń miały istotnie mniejsze wartości glukozy, trójglicerydów oraz cholesterolu na czczo. Palacze również rzadziej rozwijali olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic.

Badanie wskazuje na odwrotną zależność pomiędzy cechami zespołu metabolicznego, a ryzykiem rozwoju olbrzymiokomórkowego zapalenia tętnic w przyszłości. Naukowcy wskazują, że jest to spójne z poprzednimi obserwacjami, jednak niewiele wiadomo w jaki sposób ta zależność mogłaby wpływać na procesy autoimmunologiczne prowadzące do rozwoju choroby.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe