REUMATOLOGIA
Osteoporoza
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Romosozumab zatwierdzony przez FDA do leczenia osteoporozy pomenopauzalnej

Źródło: FDA
Autor: Alicja Kostecka |Data: 11.04.2019
 
 
Tagi: romosozumab
FDA zatwierdziła humanizowane przeciwciało monoklonalne romosozumab do leczenia osteoporozy u kobiet po menopauzie z historią złamań osteoporotycznych lub wieloma czynnikami ryzyka złamania lub u tych, u których zawiodły inne terapie osteoporozy.
Jedna dawka romosozumabu składa się z dwóch wstrzyknięć, jednej bezpośrednio po drugiej, podawanej raz w miesiącu. Efekt tworzenia kości przez lek zmniejsza się po 12 dawkach, dlatego nie należy stosować więcej niż 12 dawek. Jeśli po 12 dawkach konieczne jest leczenie osteoporozy, pacjenci powinni rozpocząć leczenie osteoporozy, które stymuluje powstawanie kości i redukuje ich rozpad.

Romosozumab może jednak zwiększać ryzyko zawału serca, udaru i zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych, ważne jest staranne dobranie pacjentów do tej terapii, co oznacza, ze nie powinno się stosować tej terapii u pacjentów, którzy mieli zawał serca lub udar.

Romosozumab to humanizowane przeciwciało monoklonalne, które hamuje sklerostynę, tworząc unikalny mechanizm do walki z osteoporozą. Szybko zwiększa możliwość odbudowy kości i redukując jednocześnie resorpcję kości - zwiększa gęstość mineralną kości i zmniejsza ryzyko złamań.

W lipcu 2017 r. FDA odmówiła zatwierdzenia romosozumabu i poprosiła o więcej danych na temat ryzyka sercowo-naczyniowego .
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe