Specjalizacje, Kategorie, Działy

Ryzyko ostrych incydentów sercowo-naczyniowych u pacjentów z RZS lub toczniem rumieniowatym układowym

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Małgorzata Lipko
|
Źródło: lek. med. Mikołaj Kamiński
Tagi: SLE, RZS, ryzyko, zawał, udar
Chorobom sercowo-naczyniowym sprzyja przewlekły stan zapalny który występuje u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS) oraz toczniem rumieniowatym układowym (SLE).
Na łamach Rheumatology ukazały się dane pochodzące z Tajwanu dotyczące ryzyka incydentów sercowo-naczyniowych u pacjentów z RZS lub SLE.
W analizie wykorzystano rekordy pochodzące z okresu 13 lat obejmujące ponad 800 tys. dorosłych u których po raz pierwszy rozpoznano zawał serca, krwawienie wewnątrzczaszkowe lub udar niedokrwienny. W obrębie tej populacji pacjenci z RZS lub SLE stanowili mniej niż pół procent rekordów. Wśród osób które pierwszy raz doświadczyły zawału serca, pacjenci z RZS mieli zwiększoną szansę śmierci w trakcie hospitalizacji o 61%, a pacjenci z SLE o 131% w porównaniu populacja ogólną. Podobnie w przypadku krwawień wewnątrzczaszkowych i odpowiednio udarów niedokrwiennych: pacjenci z RZS mieli o 61% i 45% zwiększone szansa śmierci w trakcie hospitalizacji, a pacjenci z SLE o 200% i 118% w porównaniu z populacją ogólną. Ponadto, osoby z SLE miały większe ryzyko nawrotu udaru niedokrwiennego (HR=1,39; 95% CI: 1,19-1,62).
Zarówno RZS jaki SLE było związane z gorszym rokowaniem w trakcie leczenia incydentu sercowo-naczyniowego. W związku z tym, należy zadbać o eliminację modyfikowalnych czynników ryzyka sercowo-naczyniowego w tych grupach pacjentów.
CI – Confidence Interval (pl. przedział ufności), HR – Hazard Ratio (pl. hazard względny)
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.