REUMATOLOGIA
Osteoporoza
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Samorządowa Koalicja Przeciwdziałania Osteoporozie

Źródło: Starostwo Powiatowe w Wałczu
Autor: Alicja Kostecka |Data: 30.09.2019
 
 
W Wałczu (woj. zachodniopomorskie) została podpisana deklaracja przystąpienia do „Samorządowej Koalicji na Rzecz Przeciwdziałania Osteoporozie”, której celem jest utworzenie na terenie powiatu wałeckiego pierwszej w województwie zachodniopomorskim Poradni Osteoporozy oraz zdrowotna edukacja społeczeństwa w tym zakresie.
Wśród sygnatariuszy Deklaracji są: władze samorządowe Wałcza, Człopy, Mirosławca, Tuczna, Wyższa Szkoła Zawodowa w Wałczu, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Wałczu, firma Amgen, Fundacja Wygrajmy Zdrowie oraz prof. Ewa Marcinowska-Suchowierska, przewodnicząca Zespołu Ekspertów ds. Osteoporozy przy Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie.

Jak wynika z opublikowanych przez Ministerstwo Zdrowia map potrzeb zdrowotnych, w województwach zachodniopomorskim oraz pomorskim nie ma ani jednej publicznej poradni diagnostyki i leczenia osteoporozy. Oznacza to, że w samym województwie zachodniopomorskim aż 650 tysięcy osób w wieku ponad 50 lat jest pozbawionych możliwości wykrycia i leczenia tej groźnej choroby. A osteoporoza rozwinie się u co trzeciej kobiety w wieku powyżej 50 lat i u co ósmego mężczyzny, narażając ich na poważne ryzyko złamania osłabionych kości, przede wszystkim szyjki kości udowej, kręgów kręgosłupa, nadgarstka i kości ramieniowej. Złamania, zwłaszcza w późniejszym wieku, oznaczają niepełnosprawność i niesamodzielność, a leczenie złamań osteoporotycznych stanowi wielkie obciążenie dla systemu ochrony zdrowia.

Starosta Wałecki dr Bogdan Wankiewicz podkreśla z satysfakcją, że samorząd wałecki podjął się tak ważnego, pionierskiego przedsięwzięcia i przekonuje, że: inicjatywy samorządowe w postaci programów polityki zdrowotnej powinny uzupełniać braki rozwiązań systemowych. Zwłaszcza w obszarach tak ważnych jak profilaktyka osteoporozy i przeciwdziałanie złamaniom na jej tle. Przyczyniając się do ograniczenia skutków medycznych i społecznych złamań, będą ważnym instrumentem lokalnej polityki senioralnej.
Sygnatariusze deklaracji będą wspierać cele koalicji, każdy w zakresie swoich kompetencji. Jak zauważa Jadwiga Grzonkowska, prezes Wałeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku: bardzo ważna jest edukacja społeczna dotycząca osteoporozy. Nasi mieszkańcy, a wśród nich studenci seniorzy, muszą wiedzieć, że to poważna choroba, która może złamać im życie i nie można jej wyleczyć suplementami diety, reklamowanymi w telewizji.

- Dzięki wspólnemu zaangażowaniu – mówi Gabor Sztaniszlav, dyrektor generalny Amgen Polska - udało się stworzyć program, który ma szanse stać się przykładem i wzorcem działania dla innych samorządów terytorialnych.

Szymon Chrostowski, prezes Fundacji Wygrajmy Zdrowie podkreśla, że: największe szanse powodzenia zawsze mają projekty, u których podstaw leży dobra wola wielu zaangażowanych stron. Powiat wałecki dał przykład koalicyjnej, wielopłaszczyznowej współpracy wielu instytucji, osób i organizacji na rzecz wspólnego dobra, jakim jest zdrowie.

Deklaracja została podpisana w czasie konferencji „Seniorze – żyj zdrowo i kolorowo”, zorganizowanej przez Powiat Wałecki wspólnie z Wałeckim Uniwersytetem Trzeciego Wieku oraz Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Wałczu.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe