Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Sekukinumab w leczeniu łuszczycowego zapalenia stawów szkieletu osiowego

Źródło: http://dx.doi.org/10.1136/annrheumdis-2020-218808
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 30.04.2021
 
 
Sekukinumab to ludzkie przeciwciało monoklonalne skierowane przeciwko interleukinie 17, przez to hamując rozwój stanu zapalnego w łuszczycy i w łuszczycowym zapaleniu stawów. W badaniu klinicznym akronimie MAXIMISE oceniano skuteczność tego przeciwciała u pacjentów z łuszczycowe zapalenie stawów szkieletu osiowego. Wśród współautorów badania jest prof. Sławomir Jeka z Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy.
Do badania zakwalifikowano pacjentów z nasileniem bólu kręgosłupa co najmniej 40/100 w skali wizualno-analogowej oraz aktywnością spondyloartropatii na co najmniej 4 w punktacji BASDAI pomimo stosowania co najmniej dwóch niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Uczestnicy byli randomizowani w równych proporcjach do: sekukinumabu w dawce 300 mg, 150 mg lub placebo raz w tygodniu przez pierwsze 4 tygodnie i potem co 4 tygodnie. Pierwszorzędowym punktem końcowym była odpowiedź kliniczna oceniana według ASAS20 w 12 tygodniu leczenia.

Do sekukinumabu w dawce 300 mg zrandomizowano 167 pacjentów, 165 do dawki 150 mg i 166 do placebo. W 12 tygodniu odpowiedź kliniczną uzyskało odpowiednio 63%, 66% i 31% badanych.

Pacjenci z łuszczycowym zapaleniem stawów szkieletu osiowego leczeni sekukinumabem ponad dwa razy częściej osiągali odpowiedź kliniczną w porównaniu z placebo. Wyniki badania są o tyle ważne, że dotyczyły grupy pacjentów, których nie dotyczy uniwersalna definicja choroby: zwykle uznaje się, że osiowe objawy łuszczycowego zapalenia stawów są wynikiem nałożenia się dwóch różnych chorób. Z tego powodu niewiele jest badań klinicznych dla tej grupy pacjentów, a badanie MAXIMISE wskazało na terapię drugiego rzutu po nieskutecznym leczeniu niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi.

Opracował: lek. med. Mikołaj Kamiński
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe