REUMATOLOGIA
Osteoporoza
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Sposób na wzmocnienie kości i zmniejszenie liczby złamań

Źródło: KG/kopalniawiedzy.pl
Autor: Kamila Gębska |Data: 21.12.2016
 
 
Kategorie: Osteoporoza
Działy: Varia Aktualności
Brytyjscy naukowcy uważają, że za pomocą komórek macierzystych – pozyskanych z płynu owodniowego – w przyszłości możliwe będzie wzmocnienie kości i zmniejszenie liczby złamań u osób z osteoporozą, wrodzoną łamliwością kości czy astronautów podczas długich misji w warunkach mikrograwitacji.
Badania zespołu z UCL GOS Institute of Child Health pokazały, że u myszy z wrodzoną łamliwością komórki macierzyste z płynu owodniowego wzmacniają kości, ograniczają liczbę złamań nawet o 78 proc. oraz poprawiają jakość tkanki kostnej. Uczeni mają nadzieję, że komórki te wpływają równie dobrze na ludzi. Oznaczałoby to mniej złamań, bólu, rzadsze wizyty w szpitalu oraz bardziej aktywne życie.

Jak podkreśla dr. Pascale V. Guillot komórki macierzyste płynu owodniowego można szybko i bezpiecznie pozyskać. – To pierwszy raz, kiedy komórki macierzyste tego typu wykorzystano z sukcesem do wzmocnienia i poprawy jakości kości. Autorzy publikacji z pisma Scientific Reports zaznaczają, że ani na wrodzoną łamliwość kości, ani na osteoporozę nie ma lekarstwa, a terapia koncentruje się na usuwaniu objawów. Standardowe leczenie polega na podawaniu bifosfonianów, ale te mogą hamować działanie osteoblastów i prowadzić do przedwczesnego obumierania komórek. Komórki macierzyste wydają się o wiele lepszym rozwiązaniem.

Zespół robił nowo narodzonym myszom z wrodzoną łamliwością kości zastrzyki z ludzkich komórek macierzystych z płynu owodniowego. Wykorzystywano próbki płynu pobrane do badań prenatalnych albo tuż przed porodem. W kolejnym kroku ich kości porównywano z kośćmi myszy z tą samą chorobą z grupy kontrolnej. Okazało się, że komórki macierzyste chroniły kości, zwiększając ich wytrzymałość, plastyczność, a także poprawiając strukturę i jakość. Akademicy uważają, że działo się tak, bo nasilały one naturalną aktywność komórek kościotwórczych – osteoblastów – wiek, podróże kosmiczne czy choroby często je bowiem „rozleniwiają”.

Gdyby udało się powtórzyć te wyniki u ludzi, zespół z UCL GOS Institute of Child Health sugeruje, że w przypadku dzieci z wrodzoną łamliwością, które doznają złamań jeszcze w łonie matki, komórki macierzyste z płynu owodniowego można by wstrzykiwać przy porodzie albo jeszcze w macicy. Wówczas miałyby zdrowsze szkielety. Działoby się tak, bo komórki macierzyste stymulowałyby osteoblasty do produkcji większych ilości bardziej dojrzałych kości.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe