Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Sposoby na poprawę samopoczucia pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów

Redaktor: Karolina Gawarzewska |Data: 13.01.2021
 
 
Pacjenci z reumatoidalnym zapaleniem stawów często doświadczają objawów depresji, lęku i zmęczenia. Objawy te mogą się zaostrzyć podczas pandemii COVID-19, podczas której wynikający z niej strach i izolacja również przyczyniły się do poczucia depresji i wypalenia.
Lekarze często zalecają aktywność fizyczną pacjentom z reumatoidalnym zapaleniem stawów, aby pomóc im w radzeniu sobie z bólem i bolesnością, ale może to być również korzystne dla ich zdrowia psychicznego i poprawy ogólnej jakości życia.

Jakie aktywności fizyczne, ćwiczenia lub inne czynności mogą zalecić lekarze swoim pacjentom z reumatoidalnym zapaleniem stawów, u których występuje zmęczenie psychiczne?

1. Prace domowe - pranie

Chociaż niektóre czynności mogą być dla chorych zbyt uciążliwe, lekka aktywność fizyczna wykonywana w domu może być bardziej pomocna, niż może się wydawać. Niedawne badanie opublikowane w Rheumatology International wykazało pozytywną korelację między aktywnością fizyczną a samopoczuciem psychicznym pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów podczas pandemii COVID-19. Znaczną część mierzonej aktywności określono jako „lekką aktywność fizyczną”, która obejmowała prace domowe, takie jak pranie.

Naukowcy odkryli, że ta lekka aktywność fizyczna była pozytywnie związana z witalnością, a negatywnie z objawami depresji i zmęczeniem psychicznym. Małe zadania fizyczne, takie jak pranie, korelują z niższym poziomem zmęczenia psychicznego i mogą uniemożliwić pacjentom, którzy są w izolacji, spędzanie zbyt dużo czasu w pozycji siedzącej.

2. Spacery

Chodzenie było również silnie skorelowane ze spadkiem zmęczenia fizycznego i objawami depresji. Daje ono możliwość podjęcia aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, co jest trudniejsze w czasie pandemii COVID-19. Chodzenie to ćwiczenie, które nie jest zbyt męczące i pozwala chorym wykonywać je we własnym tempie.

3. Jazda na rowerze

Jazda na rowerze to kolejna aktywność na świeżym powietrzu, którą pacjenci mogą wykonywać podczas pandemii COVID-19. Badacze włączyli do badania jazdę na rowerze, jako część ćwiczeń, a aktywność fizyczna wiązała się z bardziej znaczącym spadkiem ogólnego zmęczenia niż chodzenie lub niewielka aktywność fizyczna. Ćwiczenia były również skorelowane ze zmniejszeniem objawów depresji i lęku. Ponieważ inne ćwiczenia zalecane przez lekarzy pacjentom z reumatoidalnym zapaleniem stawów stają się trudniejsze do wykonania w czasie pandemii (np. aerobik), jazda na rowerze jest bardziej realną opcją ćwiczeń.

4. Joga

Joga jest często wymieniana, jako potencjalny dodatek do terapii reumatoidalnego zapalenia stawów, który może pomóc złagodzić objawy. To także wszechstronne działanie dla pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów, z pozycjami, które można dostosować do indywidualnych potrzeb. Zajęcia jogi online dają również możliwość nawiązywania kontaktu z innymi osobami, co może również pomóc w odczuwaniu izolacji, której doświadcza wiele osób, podczas pandemii COVID-19.

5. Rozciąganie

Rozciąganie powinno być wykonywane przed i po treningu, ale samo w sobie może być lekką aktywnością fizyczną u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Nawet małe zadania fizyczne mogą pomóc pacjentom poczuć się mniej zmęczonymi i przygnębionymi, dlatego ważne jest, aby klinicyści pomagali swoim pacjentom znaleźć nawyk, który będzie dla nich najlepszy.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe