Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Strategia łagodzenia bólu związanego z chorobą zwyrodnieniową stawów

Źródło: Healio
Redaktor: Karolina Gawarzewska |Data: 12.01.2021
 
 
Badacze zaobserwowali, że w przypadku łagodzenia objawów choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego sprawdzają się cienkie, bardziej płaskie, elastyczne buty bez amortyzacji niż buty z grubymi, amortyzującymi podeszwami i podparciem łuku. Wyniki opublikowano na łamach czasopisma Annals of Internal Medicine.
W badaniu, naukowcy zrekrutowali 164 osoby w wieku powyżej 50 lat. Pacjenci musieli mieć umiarkowane lub ciężkie objawowe radiologiczne zapalenie kości i stawów przyśrodkowego kolana, zgłaszać ból kolana przez ostatni czas i był on średnio na poziomie 4 lub większy w 11-punktowej skali numerycznej, podczas chodzenia w ciągu ostatniego tygodnia oraz oceny stopnia Kellgrena-Lawrence'a 3 (umiarkowane) lub 4 (ciężkie).

U osób, które nosiły obuwie wspierające leczenie, wyniki prezentowały się na poziome 1,1 jednostki; 95% CI, 0,5 - 1,8. Średnia różnica = 2,3 jednostki; 95% CI, od -0,9 do 5,5. Poprawa jakości życia była związana ze zmniejszonym bólem kolana - średnia różnica = –5,3 jednostki; 95% CI, –10 do –0,5) oraz bólu biodra po tej samej stronie (średnia różnica = 0,7 jednostki; 95% CI, 0–1,4).

Naukowcy zauważyli również, że płaskie, elastyczne buty nie były lepsze od stabilnych butów podtrzymujących w żadnym z drugorzędnych wyników badań, jak: podskale wyniku urazu kolana i choroby zwyrodnieniowej stawów, dotyczące bólu kolana, sportu i rekreacji, ogólnej jakości życia oraz bólu rzepkowo-udowego i choroby zwyrodnieniowej stawów.

Zdarzenia niepożądane (kolana, kostki/stopy, goleni/łydki i/lub inne rodzaje bólu, obrzęk kolana i upadki) odnotowano u 12 uczestników w stabilnych, wspierających butach i u 26 osób w płaskich, elastycznych butach (różnica ryzyka = - 0,17; 95% CI, –0,3 do –0,05).

Badacze stwierdzili, że leki mają ograniczony i krótkotrwały wpływ na ból, a operacja jest zarezerwowana dla schyłkowej fazy choroby, więc samodzielne leczenie objawów (choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego) jest naprawdę ważne. Obuwie to prosta strategia samokontroli, która może zmienić obciążenie stawu kolanowego i potencjalnie zmniejszyć ból kolana.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe