Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Suplementacja czosnkiem pomaga w chorobie zwyrodnieniowej stawów
Źródło: AK/http://www.rheumatologynetwork.com/osteoarthritis/garlic-may-ward-pain-knee-osteoarthritis
Autor: Alicja Kostecka |Data: 02.01.2019
 
 
Naukowcy odkryli, że suplementacja czosnkiem trwająca 12 tygodni może zmniejszyć ból u osób z nadwagą lub otyłych z chorobą zwyrodnieniową stawów kolanowych.
Choroba zwyrodnieniowa stawów może prowadzić do deformacji, chorób współistniejących i niskiej jakości życia. Badania wykazał, że czosnek może zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i innych chorób zapalnych. Ostatnio badacze przyjrzeli się wpływowi suplementacji czosnku na stężenie rezystyny i TNF-α w surowicy u kobiet z nadwagą lub otyłością w chorobie zwyrodnieniowej stawów kolanowych.

Badacze przeprowadzili randomizowane, podwójnie ślepe, kontrolowane z placebo, równoległe badanie kliniczne obejmujące kobiety w wieku pomenopauzalnym i otyłych w wieku od 50 do 75 lat z łagodną i umiarkowaną choroba zwyrodnieniową kolan. Wykluczono pacjentów z innymi chorobami przewlekłymi, alergiami na czosnek, palaczy lub uczestniczących w programach odchudzających.

Utworzono dwie losowe grupy, z których jedna otrzymywała tabletki 500 mg czosnku dwa razy dziennie przez 12 tygodni , a inna placebo. Ból stawowy oceniano za pomocą wizualnej skali analogowej, a krew poddawano testom rezystyny i TNF. Ostatecznie badanie ukończyło 76 osób (39 w grupie czosnkowej i 37 w grupie placebo).

Po suplementacji czosnku przez 12 tygodni stężenie rezystyny w surowicy było znacząco zmniejszone w grupie czosnku (6,41 ± 2,40 do 5,56 ± 2,16 ng / ml, P = 0,008). Nie zaobserwowano znaczących zmian w stężeniu TNF-α w obu grupach.

Wskaźniki bólu istotnie spadły w grupie czosnkowej (6,8 ± 2 do 5,3 ± 2,3; P = 0,002), ale nie w grupie placebo (6,7 ± 2,4 do 6,2 ± 2,5; P = 0,674). Wskaźniki bólu były również znacząco niższe w grupie czosnku niż w grupie placebo w 12 tygodniu (5,3 ± 2,3 w porównaniu z 6,2 ± 2,5; P = 0,03).

Dlatego klinicyści mogą doradzać otyłym kobietom z chorobą zwyrodnieniową stawów suplementację czosnkiem, która może pomóc w zmniejszeniu bólu kolan. Czosnek jest niedrogim i stosunkowo łagodnym suplementem, który może zmniejszyć stan zapalny w chorobie zwyrodnieniowej stawów.
Czosnek jest tak wszechobecny w codziennej diecie, że zachęcanie pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów do włączenia go w większej ilości do swojej kuchni może być o wiele łatwiejsze niż ordynowanie nowego leku.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe