Specjalizacje, Kategorie, Działy

Suplementacja mikroelementów w ŁZS

Udostępnij:
Narodowa Fundacja Łuszczycy w Stanach Zjednoczonych wydała zalecenia żywieniowe dla osób dorosłych z łuszczycą i łuszczycowym zapaleniem stawów, na podstawie systematycznego przeglądu aktualnego piśmiennictwa. Najsilniejszy nacisk położono na redukcję wagi u otyłych chorych.
Zespół badaczy swoje rekomendacje oparł na 55 badaniach, w których uczestniczyło ponad 4,5 tys. pacjentów z chorobami łuszczycowymi.

Dieta bezglutenowa
Naukowcy zalecają stosowanie bezglutenowej diety tylko u tych pacjentów z potwierdzoną celiakią lub tych, którzy są serologicznie dodatni.

Suplementy diety
Popularny suplement - olej rybny nie wykazał skuteczności w zmniejszaniu nasilenia choroby, wykazano w siedmiu na dziewięć zaślepionych badaniach klinicznych, w związku z tym nie zaleca się doustnej suplementacji tym suplementem.

Witamina D
Powszechnie uznaje się, że witamina D ma pozytywny wpływ w prewencji wielu chorób, w tym łuszczycy, ale w kontrolowanych badaniach nie stwierdzono żadnych korzyści związanych z witaminą D w chorobach skóry.

Selen
Selen jest niezbędnym składnikiem odżywczym wzmacniającym układ odpornościowy , a pacjenci z łuszczycą mogą mieć poziom niewystarczający tego mikroelementu. W niewielkim badaniu pacjentów z łuszczycą zasugerowano, że suplementacja selenem i enzymu Q10 oraz witaminą E ma korzystny wpływ na skórę, ale nie ma wystarczających dowodów naukowych, które potwierdzają tę tezę.

Witamina B12
Brak jest wystarczających dowodów w literaturze naukowej, aby witamina B12 była pomocna w chorobach skóry. Jedynie małe badanie sugerowało potencjalne korzyści dla kombinacji suplementów mikroelementów z uwzględnieniem wiele witamin i minerałów stosowanych wraz z metotreksatem, ale nie ma dowodów potwierdzających ich skuteczność.

W przypadku pacjentów z łuszczycowym zapaleniem stawów stanowiących ( 1/3 wszystkich pacjentów z łuszczycą), autorzy ponownie zalecają zmniejszenie masy ciała pacjentów, u których BMI wynosi 25 kg / m2 lub więcej. W szczególności, pacjenci rozpoczynający leczenie etanerceptem , adalimumabem lub infliksymabem - mają znacznie bardziej prawdopodobne szanse dla osiągnięcia minimalnej aktywności choroby stawów przy stosowaniu niskokalorycznej diety niż po zwykłej diety. W ŁZS zaleca się również podawania doustnie witaminy D, w połączeniu ze standardową terapią pacjentów, ponieważ niekontrolowane badania wykazały 0,5 µg alfakalcydolu lub 0,5-2 µg kalcytrolu dziennie przez 6 miesięcy znacznie poprawia stan stawów.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.