REUMATOLOGIA
Osteoporoza
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Suplementacja wapniem w prewencji osteoporozy

Udostępnij:
Europejskie Stowarzyszenie Menopauzy i Andropauzy (EMAS) wydało nowy przewodnik kliniczny w celu zwiększeniu świadomości roli wapnia w zmniejszaniu ryzyka osteoporozy.
Osteoporoza jest powszechna dolegliwością, która dotyka 1/3 kobiet. Wapnia ma kluczowe znaczenie dla zdrowych kości, a światowe stowarzyszenia naukowe wydały wskazówki dotyczące codziennego zapotrzebowania od dzieciństwa do starości.

Zalecane dzienne spożycie wapnia po menopauzie waha się od 700 do 1200 mg, w zależności od kraju zamieszkania. Nie ma pewności, czy nadmierne spożycie może powodować szkody. Niektóre badania epidemiologiczne wzbudziły obawy dotyczące możliwych zagrożeń sercowo-naczyniowych, demencji, a nawet, paradoksalnie złamań.

Wapń można pochodzić z żywności lub suplementów zawierających sole wapnia. Większość ludzi powinna mieć odpowiedni poziom wapnia poprzez zdrowe odżywianie, ale nie zawsze tak jest. Dieta w południowej Europie dostarcza mniej produktów mleczarskich niż w krajach północnych. Dane z bazy danych NHANES w USA wykazały, że jedna trzecia kobiet w wieku od 9 do 71 lat spożywa niewystarczającą ilość wapnia. Suplementy wapniowe są słabo tolerowane, i zwykle nie są przyjmowane w długim okresie. Innym powodem do obaw jest prowadzenie suplementacji ponad zalecany górny poziom 2000 mg / dobę. Na przykład w jedno z badań wykazało, że ponad 29% suplementów zostało przepisanych ponad normę.

EMAS potwierdza, że wapń jest istotną częścią diety od dzieciństwa do starości, a przybliżona ocena spożycia powinna być częścią rutynowych kontroli zdrowotnych. Kobiety muszą być bardziej świadome roli wapnia i pamiętać o spożywaniu produktów bogatych w wapń. Ale większa dawka nie jest zalecana i kobiety powinny być ostrzegane, że spożycie przekraczające zalecany poziom wcale nie pomaga, a może zaszkodzić.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.