Specjalizacje, Kategorie, Działy

Suplementy diety mało skuteczne w prewencji osteoporozy

Udostępnij:
Działy: Varia Aktualności
Kilka pigułek niestety nie wystarczy, aby uchronić kości przed złamaniami – ostrzegają naukowcy z nowozelandzkiego Uniwersytetu w Auckland. Dowiedli oni, że przyjmowanie suplementów witaminy D nie wpływa na gęstość kości ani nie zmniejsza ryzyka rozwinięcia osteoporozy u osób starszych.
Nowozelandzcy badacze porównali wyniki 23 badań, w których udział wzięło 4082 zdrowych ochotników w wieku ok. 59 lat. Zauważyli, że osoby, które przyjmowały suplementy witaminy D przez ok. 2 lata nie doświadczyły znaczącej poprawy w zakresie gęstości kości ani niższego ryzyka osteoporozy niż pozostali uczestnicy, którzy suplementów takich nie stosowali.

-Kilka miesięcy temu do podobnych wniosków doszli amerykańscy specjaliści z U.S. Preventive Services Task Force. Stwierdzili oni, że dodanie 400 j.m. (jednostek międzynarodowych) witaminy D i 1000 mg wapnia do zdrowej diety nie zmniejsza ryzyka złamań wśród kobiet w wieku postmenopauzalnym. Witamina D wspomaga przyswajanie wapnia – jednego z podstawowych budulców kości, dlatego lekarze od dawna przyjmowali, że zachęcanie osób starszych do stosowania suplementów diety pomoże im zachować zdrowy poziom witaminy D, której pokłady uszczuplają się wraz z wiekiem - pisze portal natemat.pl.

Jak podają naukowcy z Uniwersytetu w Auckland, którzy wyniki badania opublikowali na łamach magazynu „Lancet”, przyjmowanie suplementów witaminy D nie czyni kości silniejszymi. W przypadku osób zdrowych, czyli tych, które nie cierpią na osteoporozę, uzupełnianie poziomu witaminy w organizmie, dostarczanej wraz z regularną dietą i promieniami słonecznymi (przekształcanymi przez skórę w aktywną formę witaminy D), nie jest konieczne.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.