REUMATOLOGIA
Reumatoidalne zapalenie stawów
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Szczepienia przeciw grypie u chorych z RZS leczonych przewlekle metotreksatem

Źródło: Optimal time between the last methotrexate administration and seasonal influenza vaccination in rheumatoid arthritis: post hoc analysis of a randomised clinical trial. Ann Rheum Dis. 2019 Sep;78(9):1283-1284
Autor: Alicja Kostecka |Data: 15.10.2019
 
 
Metotreksat (MTX), to podstawowy lek modyfikującym przebieg choroby i jest szeroko stosowany u chorych z reumatoidalnym zapaleniem stawów jak i w innych chorobach reumatycznych. MTX obniża odpowiedź immunologiczną na szczepienie przeciwko grypie o około 15-20%.
Przerwa w stosowaniu leku będzie sprzyjać lepszej odpowiedzi na szczepienie, ale może również przyczynić się do zwiększenia aktywności choroby. U pacjentów z rozpoznaniem reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) leczonych MTX przeprowadzono badania kliniczne, których celem było opracowanie optymalnego schematu postępowania w przypadku wykonywania szczepienia przeciwko grypie. W pierwszym z przeprowadzonych badań okazało się, że przerwanie leku 2 tygodnie przed szczepieniem oraz 2 tygodnie po szczepieniu daje podobną skuteczność jak przerwanie na 4 tygodnie po wykonaniu szczepienia, jednakże ryzyko rzutu choroby w trakcie przerwy w leczeniu (4 tygodnie bez MTX) wzrastało. Po uzyskaniu tego wyniku wykonano badanie, w którym zastosowano przerwę 2 tygodniową wyłącznie po szczepieniu. Reakcja immunologiczna na antygeny szczepionki okazała się być podobna jak w poprzednich schematach. Ponadto nie zauważono różnicy w skuteczności szczepienia po przeanalizowaniu różnic wynikających z dokładnej liczby dni między wykonaniem szczepienia i ostatniej dawki MTX przed przerwą. Na tej podstawie stwierdzono, iż działanie metotreksatu na odpowiedź humoralną jest szybka mimo, iż jak powszechnie wiadomo na efekty terapii metotreksatem w leczeniu RZS trzeba czekać klika tygodni.

Park i wsp. zalecają, aby u chorych z RZS leczonych metotreksatem wykonywać szczepienia przeciwko grypie (niezależnie od czasu jaki minął od ostatniej dawki ) i zalecać pacjentom opuszczenie dwóch kolejnych dawek metotreksatu.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe