SPECJALIZACJE REUMATOLOGIA
 
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Szczepienia przeciwko grypie skuteczniejsze, gdy odstawi się metotreksat przez 2 tygodnie po iniekcji
 
W przypadku osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów odpowiedź immunologiczna na szczepionkę przeciw grypie jest znacznie silniejsza, gdy leczenie metotreksatem przerwane jest na 2 tygodnie po immunizacji, wynika z prospektywnego, wieloośrodkowego randomizowanego badania klinicznego.Przerwa w odstawieniu metotreksatu nie ma wpływu na aktywność RZS.
W pilotażowym badaniu dr Park i jego współpracownicy poddali analizie pacjentów, którzy przestali przyjmować metotreksat na 4 tygodnie przed szczepieniem, na 2 tygodnie przed iniekcją oraz 2 tygodnie po szczepieniu i 4 tygodnie po szczepieniu lub kontynuowali leczenie metotreksatem.
Wyniki wykazały, że zawieszanie leczenia metotreksatem przez 2 tygodnie po szczepieniu jest najlepszym sposobem na zwiększenie skuteczności szczepionki przeciw grypie bez zwiększania ryzyka zaostrzenia RZS.

W analizie 156 zostało losowo przydzielonych do kontynuacji leczenia metotreksatem, a 160 osób odstawiło na 2-tygodniowy ten lek po zaszczepieniu przeciwko grypę.

Wszyscy uczestnicy otrzymali szczepionkę przeciw grypie, która zawierała H1N1, H3N2, B / Yamagata i B / Victoria. Więcej pacjentów, którzy czasowo odstawili metotreksat, niż kontynuowali leczenie, osiągnęło ochronę w odniesieniu do każdego szczepu w szczepionce.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe