Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Tocilizumab w leczeniu twardziny układowej: wyniki badania focuSSced

Źródło: The Lancet Respiratory Medicine
Opracował: Mikołaj Kamiński
Autor: Anna Soboń |Data: 25.09.2020
 
 
Tocilizumab to przeciwciało monoklonalne przeciwko receptorowi dla interleukiny 6 i jest on zarejestrowany do leczenia schorzeń reumatologicznych takich jak reumatoidalne zapalenie stawów. Na łamach Lancet Respiratory Medicine opublikowano wyniki badania klinicznego trzeciej fazy w którym zastosowano ten lek u pacjentów twardziną układową.
Do badania zakwalifikowano u pacjentów z rozsianą skórną twardziną układową. Pacjenci na podstawie stężenia interleukiny 6 byli randomizowani do leczenia tocilizumabem w dawce 162 mg lub placebo raz w tygodniu przez 48 tygodnie. Pierwszorzędowym punktem końcowym była zmiana w zmodyfikowanej skali Rodnana.

Do tocilizumabu zostało zrandomizowanych 104, a do grupy placebo 106. Zmiana w skali Rodnana wyniosło -6,14 u pacjentów leczonych tocilizumabem i -4,41 w przypadku pacjentów leczonych placebo: różnica nie była istotna statystycznie (p=0,10). Zaobserwowano, że pacjenci leczeniu tocilizumabem mieli mniejsze obniżenie nasilonej objętości wydechowej po 48 tygodniach leczenia w porównaniu z placebo (p=0,002). Oba ramiona badania nie różniły się w zakresie częstości działań niepożądanych, w tym częstości infekcji.

W badaniu zastosowanie tocilizumabu nie pozwalało na uzyskiwanie korzyści w zakresie pierwszorzędowego punktu końcowego. Wyniki sugerują, tocilizumab może działać pozytywnie w zakresie zachowania funkcji płuc u pacjentów z twardziną układową.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe