Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Trudności diagnostyczne i powikłania terapii u pacjenta z olbrzymiokomórkowym zapaleniem tętnic

Źródło: Reumatologia News
Autor: Alicja Kostecka |Data: 26.08.2019
 
 
Olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic (GCA) jest przewlekłym, idiopatycznym, ziarniniakowym zapaleniem średnich i dużych tętnic.Obejmuje nakładające się fenotypy, w tym klasyczne czaszkowe zapalenie tętnic, a także GCA pozaczaszkowe, zwane inaczej GCA dużych naczyń, takich jak aorta i jej główne odgałęzienia.
Osteoporoza charakteryzuje się zwiększonym ryzykiem złamań kości. Szacuje się, że w wysoko rozwiniętych krajach europejskich ok. 40% 50-letnich kobiet do końca życia doznaje co najmniej jednego złamania niskoenergetycznego. Ryzyko u mężczyzn jest mniejsze. Za najczęstszą przyczynę osteoporozy wtórnej uważa się przewlekłe przyjmowanie glikokortykosteroidów. Co więcej, jest to najczęstsza przyczyna osteoporozy wśród młodych dorosłych.

Poniżej przedstawiono przypadek pacjenta leczonego z powodu olbrzymiokomórkowego zapalenia tętnic, który doznał złamania kręgosłupa w przebiegu osteoporozy.

www.termedia.pl/Trudnosci-diagnostyczne-i-powiklania-terapii-u-pacjenta-z-olbrzymiokomorkowym-zapaleniem-tetnic,104,37464,1,0.html
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe