Specjalizacje, Kategorie, Działy

USG czy terapia konwencjonalna w reumatoidalnym zapaleniu stawów?

Udostępnij:
Z wyników nowego badania klinicznego wynika, że terapia reumatoidalnego zapalenia stawów RA bazująca na ocenie ultrasonograficznej nie poprawia rezultatów w porównaniu do konwencjonalnej ściśle kontrolowanej strategii opierającej się na ocenie klinicznej.
Jak podaje Reuters, zdaniem dr Espena A. Haavardsholm’a z Diakonhjemmet Hospital w Oslo, systematyczne wykorzystywanie USG w celu obserwacji chorych z wczesnym reumatoidalnym zapaleniem stawów i dostosowywanie leków bazując na wynikach USG, nie jest rekomendowane, co pokazują doświadczenia norweskie. Zdaniem lekarza, kiedy leczenie jest prowadzone w oparciu o restrykcyjną treat- to treat strategię mającą na celu remisję i ścisłą obserwację pacjenta, wystarczająca jest ocena kliniczna i biochemiczna.

Tymczasem coraz więcej reumatologów wykorzystuje USG do leczenia schorzenia. U większości chorych z RA w remisji klinicznej dołączyło się zapalenie, a aktywność mocy Dopplera jest łączona z radiograficzną progresją oraz zaostrzeniem.

Norwedzy objęli badaniem 230 chorych z 11 centrów, aby uzyskać albo ścisłą kontrolę ultrasonograficzną celującą w kliniczną i obrazową remisję, albo ściśle kontrolowaną strategię celującą w remisję kliniczną przez 24 miesiące. Obie grupy były leczone tym samym lekiem w takim samym nasileniu.

Lekarze decydowali, czy dostosowywać terapię, czy nie do skali aktywności choroby DAS. W grupie USG, ultrasonografia mogła nie uwzględniać DAS. Badacze zdefiniowali remisję ultrasonograficzną jako nie mającą sygnału mocy Dopplera w żadnym z badanych miejsc, podczas gdy remisję kliniczną zdefiniowali jako DAS poniżej 1,6 bez progresji.

22 procent ze 118 pacjentów w grupie USG i 19 procent ze 112 w grupie kontrolnej osiągnęło wstępne zakończenie badania: remisję kliniczną, bez powiększania się zakresu choroby i bez progresji radiograficznej w uszkodzonych stawach przez 16, 20 i 24 miesiące. Aktywność choroby, kondycja fizyczna oraz uszkodzenia stawów były podobne w obu grupach. Poważne działania uboczne zanotowano u 5 procent w grupie USG i 6 procent w grupie kontrolnej.

Zanotowano 167 nasileń terapii i 770 iniekcji kortykosteroidów w ściśle kontrolowanej grupie USG w porównaniu do 124 nasileń i 548 iniekcji w grupie kontrolnej. Na zakończenie badania 68 proc chorych w grupie USG i 67 procent w grupie konwencjonalnej uzyskało remisję DAS.

Zdaniem badaczy, USG odgrywa role w diagnozowaniu oraz przy iniekcjach dostawowych, ale przy ocenie aktywności zapalnej terapia pod kontrolą USG nie jest uzasadniona opierając się na uzyskanych wynikach.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.