SPECJALIZACJE REUMATOLOGIA
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Wpływ stosowania leków biologicznych na przebieg ciąży
 
W chorobach autoimmunologicznych tj. RZS, spondyloartropatia zapalna, łuszczyca, ŁZS lub zapalenia jelit przewlekły, aktywny stan zapalny może być przyczyną poronień, przedwczesnych porodów, zaburzeń wzrostu płodu jak i innych komplikacji położniczych i neonatologicznych.
Ciąża jest złożonym procesem w rozumieniu funkcjonowania układu immunologicznego. W organizmie kobiety obecny jest płód, który fizjologicznie jest chroniony przed atakiem jej układu odpornościowego.

W ciąży czynnik TNF alfa jest odpowiedzialny za aktywność cyklooksygenaz, które biorą udział w zagnieżdżaniu zarodka, wnikaniu w endometrium, tworzeniu błony doczesnej jak również odgrywają one istotną rolę w czasie porodu.

Leki biologiczne stosowane w leczeniu chorób autoimmunologicznych blokują działanie cytokin prozapalnych co wpływa na zmniejszenie aktywności choroby, ale może ingerować także w inne procesy istotne w przebiegu ciąży. Leki biologiczne, w tym głównie blokujące działanie TNF alfa są dostępne od około 15 lat. Niewiele jest obserwacji odnośnie stosowania ich u kobiet tuż przed oraz w trakcie ciąży.

W rejestrach pochodzących z Kanady z prowincji Kolumbia Brytyjska wyłoniono 6218 kobiet z chorobą autoimmunologiczną, u których odnotowano 8607 ciąż, spośród nich 109 kobiet ze 120 ciążami było narażonych na działanie leków biologicznych 3 miesiące przed lub w trakcie ciąży. W tej grupie analizowano liczbę porodów przedwczesnych oraz niedobory masy płodu. Następnie uzyskane wyniki odnoszono do grupy kontrolnej, gdzie dla każdej ciąży przypasowano 5 ciąż bez narażenia na leki biologiczne.

Po wykonaniu obliczeń statystycznych wysunięto wniosek, iż zastosowanie leku biologicznego tuż przed lub w czasie ciąży nie są ma związku z niedoborem masy ciała płodu względem wieku ciążowego, ani nie jest związane z ryzykiem przedwczesnego porodu.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe