Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Wpływ szczepienia SARS-CoV-2 na przebieg układowej choroby reumatycznej

Źródło: Barbhaiya M, Levine JM, Bykerk VP, I wsp. Systemic rheumatic disease flares after SARS-CoV-2 vaccination among rheumatology outpatients in New York City. Ann Rheum Dis. 2021 Jun 22:annrheumdis-2021-220732. doi: 10.1136/annrheumdis-2021-220732. Online ahead of print
Redaktor: Bogusz Soiński |Data: 14.07.2021
 
 
Dane mogą być pomocne w przeprowadzeniu rozmowy z osobami obawiającymi się zaostrzenia objawów chorobowych po szczepieniu, które jest zalecane w grupie pacjentów z układowymi chorobami reumatycznymi.
W badaniach klinicznych dotyczących szczepień przeciwko SARS-CoV-2 nie zostali uwzględnieni pacjenci leczeni immunosupresyjnie z przewlekłymi układowymi chorobami reumatycznymi. Nie wiadomo, czy lub w jakim stopniu szczepienia mogą wpływać na przebieg choroby podstawowej. Immunizacja (naturalna lub w postaci szczepienia) może mieć wpływ na przebieg choroby autoimmunologicznej w drodze mimikry molekularnej lub efektu niespecyficznego adjuwantu. Dotychczas notowano zaostrzenia choroby reumatycznej w związku z wykonywaniem różnych szczepień. Jak duże jest więc ryzyko zaostrzenia choroby reumatycznej po szczepieniu przeciwko COVID-19?

W marcu bieżącego roku w Nowym Jorku wśród pacjentów ambulatoryjnych z rozpoznaniem układowej choroby reumatycznej przeprowadzono badanie w formie elektronicznej ankiety. Badani wypełnili 1483 ankiety, u 1101 osób wykonano szczepienie przeciwko SARS-CoV-2 przynajmniej jedną dawką (średnia wieku 60,8 roku, 80,6% kobiety, 86% rasa biała).

Szczepienia wykonywano głównie dwoma preparatami: firmy Pfizer – 54% oraz firmy Moderna – 43,9%. 654 osoby otrzymały pełne szczepienie. 1,5% osób otrzymało szczepionkę Janssena, a 0,3% – AstryZeneki.

U 165 szczepionych (14,9%) odnotowano 202 zaostrzenia choroby podstawowej. W przypadku szczepionek mRNA zaostrzenie zgłosiło 113 chorych (17%). Ryzyko zaostrzenia po pierwszej i drugiej dawce w przypadku szczepienia pfizerem wyniosło odpowiednio 10,3% oraz 10,9%, a w przypadku moderny 9,6% i 16,3%. Objawy występujące po szczepieniach chorzy określali jako typowe dla rzutu choroby, w większości miały nasilenie umiarkowane lub znaczne, a wśród zgłaszanych dolegliwości były: bóle stawów, obrzęki stawów, bóle mięśni, zmęczenie. Objawy występowały już po 1. dobie od szczepienia u 27,7%, ale u większości badanych pojawiały się od 2. do 7. dnia. Przeważnie ustępowały one w ciągu tygodnia, jednak u 8,9% chorych trwały >21 dni.

Uzyskane dane mogą być pomocne w przeprowadzeniu rozmowy z pacjentami, którzy obawiają się zaostrzenia objawów chorobowych po szczepieniu. Szczepienie przeciwko COVID-19 jest zalecane w grupie pacjentów z układowymi chorobami reumatycznymi. Warto zwrócić uwagę, że u 85% osób zaszczepionych nie występowały objawy zaostrzenia choroby. Niektóre z objawów zgłaszanych przez chorych mogą być związane z odczynem poszczepiennym, jak również z zaostrzeniem choroby reumatycznej. W przeprowadzonej ankiecie dane analizowano retrospektywnie, na podstawie subiektywnej oceny chorych. Kolejne prowadzone prace naukowe powinny wnieść nieco więcej szczegółów do tych bardzo istotnych zagadnień.


Opracowanie: dr Ewa Morgiel
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.