Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Wpływ wcześniejszej antybiotykoterapii na ryzyko reumatoidalnego zapalenia stawów

Źródło: lek. med. Mikołaj Kamiński
Autor: Małgorzata Lipko |Data: 02.06.2020
 
 
Dokładna etiologia reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) nie jest znana. Coraz częściej postuluje się, że rozwój stanu zapalnego poprzedzają zmiany mikrobioty jelitowej, co prowadzi do zaburzeń tolerancji immunologicznej
Na łamach Rheumatology ukazało się badanie z Wielkiej Brytanii dotyczące ryzyka rozwoju RZS u pacjentów, którzy wcześniej stosowali antybiotyki.
Dane pacjentów pochodziły z UK Royal College of General Practitioners Research and Surveillance Centre database obejmujące dane pacjentów z okresu 15 lat. Do każdego z pacjentów z RZS dobrano 4 zdrowe osoby odpowiadające wiekiem oraz płcią. W sumie zidentyfikowano 8482 osoby których rozpoznano RZS w okresie od 2006 do 2018 roku oraz grupę kontrolną składającą się z 22 661 osób. Wcześniejsza antybiotykoterapia zwiększała prawdopodobieństwo rozpoznania RZS 1 rok (HR=1,88; 95% CI: 1,65-2,14)), 5 lat (HR=2,00; 95% CI: 1,63-2,45) lub dłużej (HR=1,98; 95% CI: 1,55-2,54) po zastosowaniu leczenia. Pacjenci u których zastosowano ponad 10 antybiotyków w okresie 5 lat mieli ponad dwukrotnie zwiększoną szansę zdiagnozowania RZS w porównaniu z grupą kontrolną (OR=2,65; 95% CI: 2,40-2,93).
Ekspozycja na antybiotyki zwiększała szansę diagnozy RZS w przyszłości. Z jednej strony może to wynikać z wpływu antybiotyków na mikrobiotę jelitową. Jednakże, autorzy sugerują, że u pacjenci z nierozpoznanym RZS może wcześniej występować osłabienie odporności, stąd częściej pojawiają się u lekarzy z objawami infekcji.
CI – Confidence Interval (pl. przedział ufności), OR – Odds Ratio (pl. iloraz szans)
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.