Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Wykorzystanie CRP do przewidywania skuteczności leczenia RZS za pomocą tocilizumabu.

Źródło: lek. med. Mikołaj Kamiński
Autor: Małgorzata Lipko |Data: 26.06.2020
 
 
Tocilizumab jest przeciwciałem monoklonalnym skierowanym przeciwko receptorom interleukiny 6, która jest jedną z głównych cytokin zapalnych odpowiedzialną za reumatoidalne zapalenie stawów (RZS).
Interleukina 6 odpowiada między innymi za stymulacja syntezy białka C-reaktywnego (CRP) w wątrobie, stąd hamowanie receptorów dla tej interleukiny zmniejsza również syntezę CRP. Na łamach Annals of Rheumatic Diseases pokazało się badanie oceniające wykorzystanie pomiarów CRP do oceny skuteczności leczenia pacjentów z RZS tocilizumabem.
Badacze przeanalizowali przebieg 1126 terapii leczenia wczesnego RZS za pomocą tocilizumabu. Średnio stężenie CRP po czterech tygodniach leczenia zmniejszyło się o 74% pacjentów. U osób u których osiągnięto remisje w 24 tygodniu leczenia odnotowano, że mieli oni zdecydowanie wyższe stężenia CRP na początku leczenia w porównaniu do pacjentów którzy nie uzyskali remisji. Jeśli zmniejszenie CRP po czterech tygodniach leczenia było mniejsze niż 20% to był to czynnik związany z brakiem odpowiedzi na leczenie w 24 tygodniu.
Podsumowując, regularne pomiary stężenia CRP w trakcie terapii tocilizumabem mogą pomóc w przewidzeniu skuteczności leczenia.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe