Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Zajęcie paznokci w łuszczycowym zapaleniu stawów
Źródło: AK/Reumatologia News
Autor: Alicja Kostecka |Data: 07.01.2019
 
 
Łuszczyca to przewlekła, układowa choroba zapalna obejmująca skórę, paznokcie i stawy. U większości pacjentów z łuszczycą zajęte są również paznokcie. Uważa się, że jest to ogromny problem psychologiczny i społeczny.
Zmiany paznokciowe stanowią nie tylko defekt kosmetyczny, lecz mogą też poważnie utrudniać wykonywanie codziennych czynności, także pracę zawodową, i obniżać jakość życia. Ponadto zajęcie paznokci w łuszczycy powoduje dotkliwy ból, niepokój i depresję. Leczenie łuszczycy paznokci jest niezwykle trudne, ponieważ jest ona odporna na terapie.

Związek między łuszczycą paznokci a łuszczycowym zapaleniem stawów jest dobrze udokumentowany. U 40% pacjentów z łuszczycą skóry występują choroby paznokci, natomiast w przypadku łuszczycowego zapalenia stawów prawie 80% pacjentów cierpi z powodu zajętych paznokci. Istnieją silne przesłanki wskazujące na to, że łuszczyca paznokci jest czynnikiem zapowiadającym chorobę stawów i może występować nawet na kilka lat przed pojawieniem się pierwszych objawów dny moczanowej.

Więcej: www.termedia.pl/Zajecie-paznokci-w-luszczycowym-zapaleniu-stawow,104,34527,1,0.html
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe