Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Zaskakujące odkrycie przyczyn RZS
Źródło: AK/Nature Immunology
Autor: Alicja Kostecka |Data: 11.03.2019
 
 
Naukowcy z University of Virginia School of Medicine zidentyfikowali nieoczekiwanie przyczynę prowadzącą do reumatoidalnego zapalenia stawów, co może prowadzić do odkrycia potencjalnie nowego leczenie zaburzeń autoimmunologicznych i może również pozwolić na zastosowanie prostego badania krwi w celu wykrycia osób z podwyższonym ryzykiem rozwoju RZS.
Nowe odkrycia dotyczące reumatoidalnego zapalenia stawów pojawiło się, gdy naukowcy starali się lepiej zrozumieć, co powoduje stan zapalny związany z zapaleniem stawów i zauważyli, że usunięcie genu zwanego ELMO1 złagodziło objawy zapalenia stawów u myszy. Było to szczególnie zaskakujące, gdyż początkowo sądzili, że utrata ELMO1 spowoduje zwiększenie stanu zapalnego.

Wnikając głębiej w wynik, naukowcy ustalili, że ELMO1 promuje zapalenie poprzez jego funkcję w białych krwinkach zwanych neutrofilami. Badacze opisali neutrofile jako "pierwszą linię obrony" organizmu, ponieważ wyczuwają i reagują na potencjalne zagrożenia.

Blokowanie ELMO1 u myszy laboratoryjnych złagodziło zapalenie stawów bez wywoływania innych problemów. Obecnie badacze poszukują leków, które mogłyby hamować funkcję ELMO1, a także tworzą test na zmienność (zwany również polimorfizmem) w genie ELMO1.

Jest to kolejny przykład na to, jak fundamentalne badania podstawowe mogą prowadzić do nowych odkryć dotyczących klinicznie istotnych problemów, które dotykają dużej liczby chorych.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe