REUMATOLOGIA
Reumatoidalne zapalenie stawów
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Zastosowanie tofacytynibu w leczeniu chorych na reumatoidalne zapalenie stawów - stanowisko ekspertów PTR

Źródło: AK/Reumatologia News
Autor: Alicja Kostecka |Data: 17.01.2019
 
 
W ostatnich dwóch dekadach nastąpił istotny rozwój metod leczenia RZS. Jest on wynikiem z jednej strony wprowadzenia leków biologicznych, z drugiej zaś optymalizacji ogólnych zasad prowadzenia leczenia i opracowania strategii terapeutycznej. Leczenie chorych na RZS ma charakter kompleksowy, aczkolwiek główną rolę odgrywa w nim farmakoterapia.
Wprowadzenie tofacytynibu do leczenia chorych na RZS zapoczątkowuje nowy etap rozszerzania możliwości terapeutycznych. W dotychczasowych strategiach leczniczych opracowanych na podstawie danych opublikowanych w 2014/2015 r. Tofacytynib jest zalecany w przypadku niepowodzenia lub nietolerancji leczenia klasycznym lekiem (lub lekami) syntetycznym modyfikującym przebieg choroby. Tak też opisuje tofacytynib charakterystyka produktu leczniczego. Lek został zarejestrowany do leczenia chorych na RZS po niepowodzeniu stosowania (niewystarczającej skuteczności) lub nietolerancji jednego lub kilku klasycznych syntetycznych DMARD. Jest zalecany do stosowania razem z metotreksatem, ale może być wykorzystywany w monoterapii w przypadku nietolerancji metotreksatu lub przeciwwskazań do jego podawania.

Dostępne wyniki badań w pełni potwierdzają zasadność wymienionego powyżej zapisu, a także sugerują, że wskazania rejestracji w przyszłości mogą zostać rozszerzone, a lek może okazać się przydatny w leczeniu innych chorób. Na szczególną uwagę zasługuje innowacyjny mechanizm działania tofacytynibu, który pozwala mieć nadzieję na skuteczne leczenie chorych nieodpowiadających na terapię dotychczas dostępnymi lekami.
Więcej: www.termedia.pl/Zastosowanie-tofacytynibu-w-leczeniu-chorych-na-reumatoidalne-zapalenie-stawow-stanowisko-ekspertow-Polskiego-Towarzystwa-Reumatologicznego,104,34519,1,0.html
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe