REUMATOLOGIA
Reumatologia wieku dziecięcego
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Zdrowie jamy ustnej u dzieci i młodzieży z MIZS

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Alicja Kostecka
|
Źródło: BMC Oral Health. 2019; 19 (285)
Badania potwierdzają, że choroby przyzębia i zaburzenia skroniowo-żuchwowe występują częściej u dzieci i młodzieży z MIZS niż u zdrowych rówieśników.
Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów MIZS jest częstym przewlekłym stanem reumatycznym, dotykającym około 1 na 1000 dzieci w wieku poniżej 16 lat.

Długotrwałe zapalenie i stosowanie leków przeciwzapalnych, takich jak kortykosteroidy, może powodować zaburzenia wzrostu i rozwoju dojrzewanie kości, co ostatecznie może doprowadzić do rozwój osteopenii i niskiej gęstości mineralnej kości. Osoby z MIZS mogą być narażone na niekorzystne czynniki warunkujące zdrowie jamy ustnej. Jama ustna jest uważana za najbardziej bakteryjną część ciała mogącą gromadzić prawie 800 różnego rodzaju bakterii. Obciążenie bakteriami jest uważane za możliwy czynnik wywołujący reumatyczne zapalenie stawów u dorosłych. Dlatego ta część ciała powinna być wolna od chorób.

Badacze dokonali analizy artykułów opublikowanych do końca listopada 2018 r. w języku angielskim, niemieckim i skandynawskim, które dotyczyły dzieci i młodzieży z MIZS i bez MIZS w powiązaniu z higieną jamy ustnej. Nie zaobserwowano żadnej różnicy wskaźników między grupą pacjentów z MIZS a zdrową grupą w zakresie zdrowia jamy ustnej. Jedyna różnica dotyczyła chorób przyzębia i zaburzeń skroniowo-żuchwowych, które występowały częściej wśród dzieci i młodzieży z MIZS niż u zdrowych rówieśników. Wyniki te wymagają jednak dalszych badań klinicznych.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.