SPECJALIZACJE REUMATOLOGIA
 
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Zilretta na ból kolan
 
Działy: Aktualności
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła zawiesinę do wstrzykiwań o przedłużonym uwalnianiu acetonidu triamcynolonu - pierwszy i jedyny roztwór o przedłużonym uwalnianiu stosowany w bólu kolan.Preparat zilretta jest przeznaczony wyłącznie do wstrzyknięcia wewnątrz stawu.
FDA zatwierdziła zilretta - lek nie opioidowy na podstawie danych z badania randomizowanego, z podwójnie ślepą próbą kliniczną fazy 3, obejmującego 484 pacjentów z bólem kolana w 37 ośrodkach na całym świecie.

Wyniki badań klinicznych preparatu zilretta sugerują również, że podając ten lek może uniknąć nagłych skoków glukozy we krwi, które występują w przypadku stosowania kortykosteroidów u pacjentów z bólem kolan i cukrzycą typu 2.

Preparat zilretta nie jest przewidziany do podawania powtarzalnego, ponieważ nie oceniano skuteczności i bezpieczeństwa powtórnego podawania leku. Jest przeciwwskazane u pacjentów, którzy są nadwrażliwi na acetonid triamcynolonu, kortykosteroidy lub jakiekolwiek składniki produktu.

Najczęściej zgłaszane działania niepożądane (częstość występowania ≥1%) w badaniach klinicznych obejmowały zapalenie zatok, kaszel i kontuzje.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe