SPECJALIZACJE REUMATOLOGIA
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Złamania wymagają szybkiej ingerencji medycznej
 
Działy: Aktualności
Wielu pacjentów ze złamanymi biodrami nie poddaje się zabiegowi chirurgicznemu wystarczająco szybko, aby uniknąć zwiększonego ryzyka powikłań i śmierci, sugeruje kanadyjskie badanie.
W porównaniu z pacjentami, którzy przeszli operację złamania szyjki kości udowej w ciągu 24 godzin po przybyciu do szpitala, ludzie, którzy dłużej czekali na operację, mieli większe prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań, takich jak zawał serca, zakrzepy krwi lub zapalenie płuc.

Tylko około jedna trzecia pacjentów zostaje poddana operacjom złamania szyjki kości udowej w ciągu 24 godzin. Wytyczne w USA i Kanadzie zalecają, aby pacjenci byli poddawani operacjom w ciągu 48 godzin.

Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące 422 230 dorosłych, którzy przeszli operację złamania szyjki kości udowej w 72 szpitalach w Ontario w latach 2009-2014. Pacjenci mieli średnio 80 lat, a 71% to kobiety. Średnio pacjenci oczekiwali około 39 godzin na operację. 7% pacjentów zmarło w ciągu 30 dni po operacji złamania szyjki kości udowej. Operacja przeprowadzona w ciągu 24 godzin zapobiega 79 zgonom na każde 100 leczonych pacjentów, obliczyli naukowcy. Może zapobiec to także 51 zatorom płucnym, 39 zawałom serca i 95 przypadkom zapalenia płuc.

Wcześniejsze działanie może wymagać od lekarzy ponownego przemyślenia podejścia do leczenia pacjentów w podeszłym wieku tymi urazami. Pacjenci i ich rodziny powinni być przygotowani na to, że złamanie biodra może prowadzić do pogorszenia kondycji zdrowotnej i śmierci, a opóźniona interwencja może raczej zwiększyć niż zmniejszyć to ryzyko.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe