ABM

ABM i NCN łączą siły

Udostępnij:

Na początku lipca odbyło się spotkanie przedstawicieli Agencji Badań Medycznych (ABM) i Narodowego Centrum Nauki (NCN), podczas którego zainicjowano rozmowy na temat współpracy w zakresie konkursów organizowanych przez ABM.

Zasoby merytoryczne oraz bogate doświadczenie NCN w zakresie prowadzenia paneli eksperckich to główne elementy, które ABM ma nadzieje wykorzystać przy ocenie swoich projektów już w ramach organizacji pierwszego, wspólnego konkursu dotyczącego badań translacyjnych.

– Wsparcie w zakresie organizacji paneli eksperckich przez koordynatorów z NCN pozwoli ujednolicić i wzmocnić system oceny wniosków grantowych agencji. Realizacja planowanego na grudzień 2024 r. konkursu na badania translacyjne będzie wymagała również rzetelnej i obiektywnej recenzji komponentów badań podstawowych. Zagraniczni recenzenci i eksperci NCN, doświadczeni w ocenie takich przedsięwzięć, będą nieocenionym wsparciem dla ABM. Liczymy, że konkurs ten pozwoli najlepszym zespołom badawczym przejść ze swoimi odkryciami drogę od laboratorium do łóżka pacjenta – podkreślił prof. dr hab. n. med. Wojciech Fendler, prezes ABM.

Narodowe Centrum Nauki, agencja wykonawcza powołana do wspierania działalności naukowej w zakresie badań podstawowych, od 2011 roku przyznało około 30 tysięcy grantów na łączną kwotę niemal 16 miliardów złotych. To bogate doświadczenie i zasoby NCN stanowią doskonałe uzupełnienie działań ABM, które skupiają się na badaniach medycznych.

– Rolą Agencji Badań Medycznych jest wspieranie innowacji w ochronie zdrowia ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju niekomercyjnych badań klinicznych i eksperymentów badawczych. Współpraca NCN i ABM może w przyszłości pozwolić na realizację wspólnych inicjatyw oraz stworzenie optymalnego systemu prowadzenia badań podstawowych i eksperymentów badawczych w obszarze medycyny. Ważna jest również koordynacja wysiłków w celu zapewnienia najwyższych standardów oceny i wyboru wniosków grantowych – stwierdził prof.  Krzysztof Jóźwiak, dyrektor NCN.

Wspólna inicjatywa obydwu instytucji ma na celu podniesienie jakości badań naukowych realizowanych w kraju, dzięki czemu polska nauka ma szansę na znaczący rozwój i umocnienie swojej pozycji na arenie międzynarodowej.

Menedzer Zdrowia facebook

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.