Wyślij
Udostępnij:
 
 
Archiwum

Grypa nie zniknęła – warto szczepić się przeciwko niej ►

Autor: Iwona Kazimierska |Data: 01.09.2021
 
 
Rozpoczyna się sezon szczepień przeciwko grypie. Dlaczego warto się szczepić również – a nawet zwłaszcza – w dobie pandemii COVID-19, pamiętając o poważnych kardiologicznych powikłaniach – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski, kardiolog, w rozmowie z „Menedżerem Zdrowia”.
– Możliwości terapii w przypadku pacjentów z rozpoznaną grypą są wciąż niewielkie. Dysponujemy pojedynczymi lekami, a ewidencja korzyści z ich stosowania jest niewielka. Raczej w większości przypadków koncentrujemy się na leczeniu powikłań niż na leczeniu przyczynowym. Może w przyszłości nasze armamentarium przeciwwirusowe się poszerzy, ale na razie podstawowe znaczenie ma profilaktyka – mówi prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski, kardiolog z Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie.

W zakresie profilaktyki grypy znaczenie ma zdrowy styl życia, w tym aktywność fizyczna i prawidłowa dieta, skuteczne leczenie wszelkich chorób przewlekłych – niewydolności serca, choroby wieńcowej, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy.

W obecnej sytuacji epidemiologicznej szczególnie podkreśla się znaczenie szczepień przeciwko grypie. Warto się szczepić, żeby uniknąć powikłań grypy i w pewnym stopniu powikłań COVID-19. – Każda infekcja, w szczególności dróg oddechowych, sprzyja nadkażeniu innymi patogenami. Można się spodziewać, że rzecz ma się podobnie w przypadku grypy i COVID-19 – przypomina prof. Jankowski i odpowiada na pytania, co takiego wirus grypy robi układowi krążenia – naszym naczyniom i sercu – że powoduje poważne powikłania, jakie są najgroźniejsze kardiologiczne powikłania grypy i kto zwłaszcza powinien się szczepić przeciwko grypie. 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe